PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

 

Zámkový alebo striedavý úchop?

Ruky by pri mŕtvom ťahu mali plniť len funkciu ťažných lán. Všetku prácu vykonávajú zadné stehná, sedacie svaly, chrbát a trapézy. Brzdou výkonnosti je často úchop, najmä pri ťažších váhach svaly predlaktia silovo a vytrvalostne nestíhajú za veľkými partiami. Niekedy pomáha zmena úchopu.

Palec paska


ZÁMOK vs. STRIEDAVÝ

Striedavý úchop - jedna ruka nadhmatom, druhá podhmatom - zabraňuje vykĺznutiu osky z rúk. Zámkový úchop je menej pohodlný, ale pevnejší. Využívajú ho vzpierači. Bolesť a trenie zmiernite omotaním športovej pásky okolo prstov - preto mávajú vzpierači "opáskované" prsty. Zámkový úchop menej zaťažuje šľachu bicepsu a môže vás zachrániť pred jeho natrhnutím pri mŕtvom ťahu.

SM Rekenei deadlift
Strongman Peter Rekenei používa pri mŕtvom ťahu striedavý úchop. 


AKO NA TO

Zamok uchop

Palec priložíme pozdĺž činky a oblapíme ho ostatnými prstami.

Na posilnenie úchopu je najideálnejšie používať klasický úchop nadhmatom. Pri ťažkých váhach prejdite na opačný úchop, prípadne zámok. Zámok určite nie je dobrou alternatívou, keď vám záleží na dobrom stave pokožky rúk. V takom prípade poslúžia aj trhačky, nezanedbajte ale posilňovanie úchopu úplne!

 

Zdroje: https://barbend.com/pros-cons-hook-grip/