PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

MUSCLE NEWS
Odoslať e-mailomVytlačiť

KOMÁRŇANIA NA MS V BENČPRESE GPC

l text a foto: JÁN HABARDIK


ms_gpc.jpgTohtoročné MS v benčprese vo verzii GPC sa konali v dňoch 12. až 19. 11. 2011 írskom meste Limerick. Medzi súťažiacimi nechýbali ani siláci z klubu Power club Urban Komárno v zastúpení Vladimír Urban, Sándor Vörös a Jozef Péter. Na šampionáte sa zišla silná konkurencia. V kategóriách, obsadených našincami (do 90 a do 125 kg), bolo zhodne po sedem pretekárov. Súpermi Vlada Urbana (do 90 kg) boli až piati Francúzi a domáci Ír, na Sándora Vörösa (do 125 kg) čakali traja Fíni, Argentínčan a Francúz.

Treba pritom podotknúť, že v posledných rokoch patria práve Francúzsko, škandinávske krajiny a Veľká Británia k velikánom v tlaku na lavičke i v silovom trojboji. Ich reprezentanti sú finančne zabezpečenejší, trénujú na profesionálnej úrovni. Naproti tomu Urban i Vörös sú amatéri, pripravujú sa popri zamestnaní v strojárskej firme, a v neposlednom rade si všetko financujú z „vlastného vrecka“. I vzhľadom na to bolo cieľom oboch dostať sa aspoň do prvej päťky súťažiacich.

Ako prvý sa na súťažné podium postavil v kategórií do 90 kg Vladimír Urban. Jeho základná váha v prvom pokuse bola 260 kg, ktoré aj poľahky zvládol. Do ďalšieho pokusu tak navýšil váhu činky o 10 kg. Impozantných 270 kg mu však prísni rozhodcovia kvôli nesúmernému dotlaku neuznali.

V záverečnom treťom pokuse však predseda klubu PCU predviedol ukážkový tlak a výkonom 270 kg sa stal zaslúžene majstrom sveta. Navyše ako jediný z celého štartovného poľa vytlačil trojnásobok svojej váhy. Len zo zaujímavosti, rozdiel medzi víťazným Urbanom a druhým v poradí Sagetom z Francúzska činil 57,5 kg!

V kategórií do 125 kg zvádzali najväčší boj o prvenstvo Ihalainen z Fínska, Qeiruga z Argentíny a Sándor Vörös. Prekvapujúco, najvyšší základný pokus mal práve slovenský pretekár a činku, vážiacu 280 kg aj úspešne vytlačil. Vörös si tak do ďalšieho pokusu dal takticky naložiť o 2,5 kg, čo by ho posúvalo pred fínskeho pretekára. V druhom i v treťom pokuse mu však rozhodcovia 282,5 kg neuznali, kvôli nesúmernému tlaku. Čakalo sa teda, ako sa povedie Ihalainenovi a Qeirugovi. Fín vytlačil v treťom pokuse 282,5 kg a stal sa majstrom sveta. Argentínčan (280 kg) síce zvládol rovnakú váhu ako Vörös, no zásluhou nižšej telesnej hmotnosti sa z 2. miesta napokon radoval člen PCU Komárno.

Posledným pretekárom z komárňanského PCU bol 61-ročný veterán Jozef Péter. Výkonom 190 kg v kategórii do 125 kg získal vo svojich váhových a vekových reláciách zaslúžene zlatú medailu.