Pohár Slovanov

l foto: BORIS BÁRDOŠ

Siláci zo siedmich slovanských krajín sa v piatok 10. 8. 2012 zišli na námestí Andreja Hlinku v Žiline, aby pred vyše dvoma tisíckami divákov súperili na podujatí s príznačným názvom Pohár Slovanov. Tradičné zápolenie SASIM v réžii Milana Gabrhela a Pavla Gugu zhromaždilo v Žiline už po tretíkrát (úvodný ročník sa konal v Nitre) silácky výkvet národov so spoločnou pravlasťou medzi Vislou a Dneprom. Na 18 bohatierov zo Slovenska (6), Česka (2), Poľska (3), Ukrajiny (3), Bulharska (2), Srbska (1) a Slovinska (1) čakalo sedem disciplín. Prvé štyri boli semifinálové, kým nasledujúce tri finálové – tie však už len s účasťou najlepších desiatich pretekárov.

Stredoeurópskeho pohára Konstantina Iljina z Ukrajiny, aktuálneho majstra ČR Lukáša Svobodu, víťaza národného šampionátu SASIM 2012 Pétera Puzséra či skúsených slovenských borcov Braňa Goliera a Igora Petríka. Fanúšikov strongmanov však musela potešiť najmä na poslednú chvíľu učinená akvizícia v podobe fenomenálneho Poliaka Krzysztofa Radzikowskeho. Ten na súpiske nahradil zraneného krajana Mateusza Barona a razom sa stal najväčším favoritom podujatia. Priebeh zápolení ukázal, že plným právom.

O svojich kvalitách presvedčil Radzikowski hneď na úvod – v kombinácii nosenia 300 kg vážiacej ohrady (po 15 m tam i späť) a šiestich otočení 400-kilovej pneumatiky. Táto disciplína sa pre väčšinu ukázala byť na začiatok viac než solídnym rozohriatim a jedenásť borcov ju v časovom limite dvoch minút vôbec nedokončilo… Naopak, v podaní Radzikowskeho prišla skôr ako rozcvička než vrcholné vypätie síl, o čom svedčí i jeho bezkonkurenčný čas 46,20 sekundy (2. Belšak: 1:02 min., 3. Golier: 1:12 min.).

Nadvláda Radzikowskeho pokračovala i v ďalších troch semifinálových testoch sily, keď zakaždým zvíťazil. V mŕtvom ťahu s automobilom Kia Rio, stojacím na špeciálnej konštrukcii, sa nadvihovala zadná náprava a záťaž ešte zvyšovala dvojica pôvabných hostesiek, uvelebených na zadných sedadlách. Výsledná váha? Maličkosť, približne 320 kg – bez použitia trhačiek. Ako priebežný líder nastupoval Radzikowski na disciplínu až ako posledný a mohol si teda dovoliť taktizovať. Keďže dovtedy najlepší výkon predviedol Iljin (13 x), Radzikowski urobil len to, čo musel, aby vyhral: zastavil sa po 14. opakovaní, pričom v prípade potreby ich mal ešte niekoľko v talóne. Pravda, pre zasvätených nebola skvelá výkonnosť poľského obra (186 cm/145 kg, obvod paže 58 cm!) ničím nečakaným, ako ilustruje i toto jeho tréningové video z vlaňajška.

Medailové umiestnenie v mŕtvom ťahu dosiahol aj Gabriel Tóth (SR), ktorý zvládol 11 opakovaní.

Radzikowski bol suverénny i v krucifixe, keď pár 20-kilových halapartní udržal v rozpažení 51,02 sekundy, teda zo všetkých najdlhšie. Najviac sa mu tentoraz priblížili jeho krajan Józef Tomaszewski (49,56 s) a Igor Petrík (49,20 s), ktorí obsadili druhú, respektíve tretiu priečku.

Menoslov na najvyššom stupienku sa nezmenil ani v záverečnej semifinálovej disciplíne, po ktorej sa so súťažou rozlúčili nielen Alen Radoševič (Srbsko), Plamen Cvetanov, Ivan Ivanov (obaja Bulharsko), Ivan Hryhorovskyj (Ukrajina), Alexander Szoboszlai, Gabriel Tóth, ale prekvapujúco i František Piros (všetci SR) či skúsený Jiří Žaloudek (ČR). Z víťazstva v nosení 160-kilového „erbu“ mesta Žilina (tzv. shield carry) sa radoval opäť Radzikowski, ktorý vytýčenú 30-metrovú trasu prebehol s neforemným železným odliatkom v náručí za 13,25 sekundy (2. Belšak: 13,94 s, 3. Golier: 14,28 s).

Svoju bilanciu prvenstiev na konečných päť z dovedna siedmich testov sily zavŕšil Radzikowski v ťahaní 8-tonového kamióna po dráhe 20 metrov, keď časom 17,21 sekundy triumfoval pred Belšakom (17,55 s) a Iljinom (18,04 s). Famózny Poliak tak v priebehu súťaže zaváhal iba raz, keď v točení Conanovho kruhu (horizontálne rameno, posadené na kolmý otáčavý čap, ktorého koniec drží pretekár v ohybe pokrčených paží pred hrudníkom) odkráčal po oblúkovej dráhe len 780° a skončil siedmy (1. Bak: 1120°, 2. Belšak: 980°, 3. Golier: 940°). No i tak bolo Radzikovskeho vedúce postavenie pred poslednou disciplínou viac-menej neotrasiteľné, od najbližšieho prenasledovateľa (Belšak) ho delilo celých 10 bodov. Keďže ho o týždeň čakala súťaž v rámci prestížneho seriálu Strongman Champions League, rozhodol sa poľský suverén šetriť sily a záverečné dvíhanie sady gúľ (postupne 130, 150, 170 a 190 kg) vypustiť. Príležitosť presadiť sa tak dostali iní: najlepšie to zvládol Iljin (42,01 s) pred Petríkom (45,00 s) a Golierom (58,52 s), ktorí aj ako jediní dostali na stôl všetky štyri méty.

benčprese výkonom 300 kg bez dresu (!), patrí v dvíhaní klady medzi absolútnu elitu. Ako dokumentuje i toto video, na ktorom zvláda 212 kg, môže v tomto smere ako jeden z mála konkurovať i svetovému rekordérovi Zydrunasovi Savickasovi z Litvy.

Ak Radzikowskeho prvenstvo skalní fanúšikovia strongmanov čakali, o to väčšie prekvapenie im spôsobil borec na striebornej priečke. Po 6. mieste z vlaňajška sa na ňu vyšvihol ešte len 19-ročný Slovinec Matjaž Belšak, ktorý si poradil s oveľa skúsenejšími súpermi a po výkonnostne veľmi vyrovnanom účinkovaní v súťaži dosiahol štyri (!) druhé miesta v disciplínach. To je v konkurencii ostrieľaných borcov ako Radzikowski, Iljin, Bartolmiej Bak, Golier, Svoboda či Petrík naozaj pozoruhodné a slovinský mladíček naznačil mimoriadny potenciál do budúcnosti.

Bronzová priečka na stupňoch víťazov patrila Konstantinovi Iljinovi, ktorý napriek zdravotným problémom predviedol žilinskému publiku svoj solídny výkonnostný štandard a v silnej konkurencii opäť dosiahol na medailu.

Kvalitnú pripravenosť predviedol i Igor Petrík, ktorý obsadil 4. miesto pred svojim krajanom Braňom Golierom.

VÝSLEDKY: 1. Krzysztof Radzikowski (Poľsko) 86 bodov, 2. Matjaž Belšak (Slovinsko) 83, 3. Konstantin Iljin (Ukrajina) 80, 4. Igor Petrík 70,5, 5. Branislav Golier (obaja SR) 67, 6. Bartolomiej Bak (Poľsko) 62,5, 7. Péter Puzsér (SR) 59, 8. Józef Tomaszewski (Poľsko) 53,5, 9. Lukáš Svoboda (SR) 53, 10. Serhij Oleolenko 48, 11. Ivan Hryhorovskyj (obaja Ukrajina) 31, 12. Jiří Žaloudek (ČR) 29, 13. Gabriel Tóth 27,5, 14. František Piros (obaja SR) 23, 15. Alen Radoševič (Srbsko) 22, 16. Alexander Szoboszlai (SR) 21,5, 17. Ivan Ivanov 13, 18. Plamen Cvetanov (obaja Bulharsko) 12,5.

 

bak_conan.jpg

Bartolomiej Bak (Conanov kruh)

 

belsak_kamion.jpg 

Matjaž Belšak (ťahania kamióna)

 

belsak_pneu.jpg 

Matjaž Belšak (otáčanie pneumatiky)

 

belsak_tah.jpg 

Matjaž Belšak (mŕtvy ťah)

 

golier_conan.jpg 

Braňo Golier (Conanov kruh)

 

golier_erb.jpg 

Braňo Golier (nosenie erbu)

 

golier_gule.jpg 

Braňo Golier (vykladanie gúľ)

 

golier_tah.jpg 

Braňo Golier (mŕtvy ťah)

 

hryhorovskyj_ohrada.jpg 

Ivan Hryhorovskyj (nosenie ohrady)

 

hryhorovskyj_tah_copy.jpg 

Ivan Hryhorovskyj (mŕtvy ťah)

 

iljin_gule.jpg 

Konstantin Iljin (vykladanie gúľ)

 

iljin_kamion.jpg 

Konstantin Iljin (ťahanie kamióna)

 

iljin_ohrada.jpg 

Konstantin Iljin (nosenie ohrady)

 

iljin_tah.jpg 

Konstantin Iljin (mŕtvy ťah)

 

oleolenko_tah.jpg 

Serhij Oleolenko (mŕtvy ťah)

 

petrik_erb.jpg 

Igor Petrík (nosenie erbu)

 

petrik_gule.jpg 

Igor Petrík (vykladanie gúľ)

 

petrik_tah_copy.jpg 

Igor Petrík (mŕtvy ťah)

 

piros_erb.jpg 

František Piros (nosenie erbu)

 

puzser_krucifix.jpg 

Péter Puzsér (krucifix)

 

puzser_tah_copy_copy_copy_copy.jpg 

Péter Puzsér (mŕtvy ťah)

 

radzikowski_pneu.jpg 

Krzysztof Radzikowski (otáčanie pneumatiky)

 

radzkowski_tah.jpg 

Krzysztof Radzikowski (mŕtvy ťah)

 

svoboda_puzser_pneu.jpg 

Lukáš Svoboda (v popredí), Péter Puzsér (otáčanie pneumatiky)

 

svoboda_tah.jpg 

Lukáš Svoboda (mŕtvy ťah)

 

szboszlai_erb.jpg 

Alexander Szoboszlai (nosenie erbu)

 

toth_pneu.jpg 

Gabriel Tóth (otáčanie pneumatiky)

 

zaloudek_ohrada.jpg 

Jiří Žaloudek (nosenie ohrady)