Surová strava – áno či nie?
l text: ALEX CARSWELL l foto: M&F
Prívrženci surovej stravy argumentujú tým, že tepelnou úpravou sa ničí alebo denaturuje mnoho dôležitých látok v potravinách. Je napríklad známe, že zahrievaním potravín vedie k stratám 15–30 % vitamínu B a C. Varením dochádza k stratám ďalších 10–20 % a naviac sa stráca (vyplavuje) 5–15 % minerálnych látok.
Varenie má však aj svoje prednosti. Jednou z nezanedbateľných je stráviteľnosť jedál.
Rozdiel medzi vareným a surovým jedlom je podstatný. Okrem iného aj ten, že ľudský organizmus prijme až trikrát viac výživových látok z varenej zeleniny ako zo surovej. Ide predovšetkým o karotenoidy (antioxidanty v žltom, zelenom, oranžovom a červenom druhu zeleniny) a komplex vitamínov B.
Varením sa zvyšuje koncentrácia výživových látok. Tak napríklad tri taniere surového špenátu zodpovedajú jednému tanieru vareného špenátu. Podobne aj varená brokolica a zemiaky obsahujú viac vitamínu A a C, balastných látok, draslíka, kalcia a magnézia ako varené.
Porovnávajúc všetky pre a proti dôjdeme k záveru, že výhodnejšie je konzumovať tepelne spracovanú zeleninu. Najšetrnejším spôsobom je varenie v pare alebo v mikrovlnke, pretože tu dochádza k najmenším stratám minerálnych látok.
Ak patríte k prívržencom konzumovania surovej zeleniny neznamená to, že svoje zvyky musíte meniť! Koniec-koncov ľudský organizmus je tisíce rokov prispôsobený na trávenie surovej zeleniny. Ak však holdujete surovej strave neznamená to, že budete jesť len zeleninu bez akejkoľvek úpravy. Môžete si ju napríklad nakrájať na kúsky a poliať jogurtom, čím získate chutné diétne jedlo. Rozmixovanie zeleniny má zas podobný účinok na trávenie, ako jej varenie.
Mäso a ryby treba konzumovať zásadne tepelne spracované. Vyhnete sa tak možným zdravotným problémom. Ideálny spôsob tepelného spracovania mäsa je dusenie a grilovanie. Treba si však dať pozor na to, aby sa mäso nespálilo, pretože pri veľmi vysokých teplotách môže dôjsť ku vzniku karcinogénnych látok.
NÁŠ TIP: Chcete zabrániť vysušeniu mäsa pri grilovaní? Potrite ho olejom, niekoľko sekúnd opečte z každej strany na panvici a až potom položte na gril. Takto grilované mäso bude určite šťavnaté.