Coleman o powerliftingu

l text: RONNIE COLEMAN

poradna_50.jpg

Postavy powerliftérov sú síce masívne, ale spravidla postrádajú tvary a definíciu svalstva. Keďže mojim cieľom je kulturistická postava, môže byť zaradenie powerliftérskych cvikov a metód do tréningu v rozpore s touto snahou?

 

V súčasnosti som kulturista, ale moje športové začiatky sú pevne späté s powerliftingom. Spočiatku som budoval silu a svalové objemy pomocou powerliftingu. S takto nadobudnutými základmi som potom mohol oveľa rýchlejšie dosiahnuť svoj konečný cieľ – teda pridať maximum svalovej hmoty a detailov pomocou kulturistického typu tréningu.

Napriek tomu, že sa silovému trojboju už aktívne nevenujem, powerliftérske cviky sú stále súčasťou môjho tréningu. Rozdiel je v tom, že drep, benčpres a mŕtvy ťah využívam na zlepšenie sily i estetiky zároveň a nešpecializujem sa výlučne na silový výkon.

Ako kulturista využívam pri powerliftérskych cvikoch princíp sérií a opakovaní, ktorý považujem za nevyhnutný na vybudovanie veľkolepej postavy. V praxi to znamená, že z každého cviku robím viacej sérií, v každej 12 opakovaní, zatiaľ čo powerliftérsky štýl tréningu málokedy presiahne 5–6 opakovaní v sérii, pričom časté sú série len s 2–3 opakovaniami.

Zaujímavé je, že ani samotní powerliftéri sa v tréningu neobmedzujú len na tri disciplíny silového trojboja: mŕtvy ťah, benčpres a drep. V súčasnosti žiadny powerliftér svetovej úrovne by v tréningu nevystačil iba so spomínanými tromi cvikmi. Úspešný pretekár v silovom trojboji si je vedomý toho, že pri jednotlivých disciplínach sa do činnosti zapájajú komplexné svalové partie. Logickým vyústením tohoto poznatku je potom fakt, že posilnením každého svalu, ktorý sa podieľa na danom súťažnom zdvihu nastane zlepšenie výkonu v tejto disciplíne.

Netreba pripomínať, že sú to práve kulturistické cviky, ktoré účinnejšie a rýchlejšie posilnia spomínané pomocné skupiny svalov, ako tréning obsahujúci výlučne drep, benčpres a mŕtvy ťah.

Ed Coan, najúspešnejší powerliftér sveta, trénuje podľa tréningového plánu, ktorý je v podstate na nerozoznanie od kulturistickej tréningovej rutiny: v pondelok zaťaží nohy a brucho, v utorok odpočíva, v stredu má na programe hrudník a opäť brucho, vo štvrtok trénuje ramená, v piatok chrbát, lýtka a zasa brucho a napokon v sobotu precvičí ľahko hrudník a paže.

Povedané inými slovami, netrénuje iba súťažné zdvihy, ale sústreďuje sa na jednotlivé svalové partie, ktoré sa pri danej disciplíne zapájajú do činnosti. Z tohoto dôvodu obsahuje jeho tréning, podobne ako tréning kulturistu, viacero rôznych cvikov pre jednotlivé skupiny svalov.

Takže kvôli vybudovaniu slušných základov sily a svalov pokračujte v tréningu disciplín silového trojboja, ale nezabúdajte do tréningu zaradiť aj tradičné kulturistické cviky s veľkou činkou, jednoručkami a s kladkami.