Prečo sa oplatí byť atlétom
Prečo sa oplatí byť atlétom
16. 11. 2016
Základ slova atlét je v gréckom āthlētḗs, ktoré označuje človeka zúčastňujúceho sa na súťaži. V slovenčine je zaužívané označovať slovom atlét pretekára v ľahkej atletike – behy, skoky, vrhy. Postupe sa však na Slovensku v oblasti športu udomácňuje širší význam slova, kde atlét, alebo po anglicky athlete, označuje profesionálneho športovca a aj človeka, ktorý je v dobrej kondícii a pravidelne trénuje. Lepšie je však použiť výraz športovec a atlétom označovať len pretekára v atletike.
Kedysi sa pravidelne hýbali všetci ľudia; dnes už len atléti. Sú to ľudia, pre ktorých je šport a pohyb súčasť životného štýlu a nie iba prostriedok na to, aby sa dostali do formy, zabili čas, alebo mali zámienku ísť zapiť výkon do najbližšej krčmy.
V minulosti boli ľudia viac atléti, aj keď si to často ani neuvedomovali.
Môj starý otec mi rozprával, že ako malý každý deň manuálne pracoval, či už na poli alebo pomáhal s koňmi. Jedol to, čo si dopestovali doma alebo vymenili so susedmi za služby jeho otca – opravoval konské vozy, kolesá a ostatné príslušenstvo. Bolo to v čase, keď ešte neboli autá, preto boli jeho služby žiadané.
Dnes už nepracujeme na poli alebo v továrňach, ale väčšinou sedíme v kancelárii. Umožnil nám to technologický pokrok, ktorý je však dvojsečná zbraň. Naše telo zabúda, že bolo stvorené na pohyb – lovci a zberači prešli desiatky kilometrov za potravou, vojaci sa napochodovali v plnej zbroji. Telo sa začína prispôsobovať novým podmienkam a polohám. Nepotrebuje už toľko svalovej hmoty. Oplatí sa však nejakú mať z viacerých dôvodov.
Lepšia odolnosť voči stresu a chorobám
Zmeny v zložení tela narušia hladinu hormónov. Typický príklad je vzťah medzi rizikom cukrovky, kedy je nadmerne aktívny hormón inzulín, a obezitou. Hormonálna nerovnováha môže byť jeden z dôvodov depresií a stresu. Každý vie, že pohybová aktivita vedie k vylučovaniu endorfínov – hormónov šťastia – a samotné slovo šport v latinčine znamená “tráviť prijemne čas”. Stres vedie k zvýšenému riziku ochorení srdca a ciev, pretože rozhádzané hormóny spúšťajú obranné mechanizmy.
Svaly spaľujú energiu
Svaly vykonávajú prácu a preto potrebujú energiu. Energetické nároky človeka stúpnu. Jeden kilogram svalovej hmoty spáli v pokojovom stave okolo 12 kalórii denne. Pri fyzickej aktivite až 60.
Za pol roka sa dá v pohode zhodiť 5 kg tuku a vybudovať 3 kg svalovej hmoty. Tri kilogramy svalovej hmoty môžu zvýšiť váš denný výdaj energie o 200 kalórii, čo je pol litra Coca Coly alebo polovica cheeseburgeru z McDonalds alebo pol kila mrkvy alebo tri poldecáky vodky.
Svalová hmota neznamená, že človek vyzerá ako kulturista. Nemusí vyzerať ani ako atlét, stačí, že sa telo zbaví určitého množstva tuku a nahradí ho svalmi, čo je prirodzený a zdravý proces adaptácie na záťaž. Tuky sú potrebné pre zabezpečenie hormonálnych funkcií, ale ich nadbytok vedie k hromadeniu škodlivých látok a zdravotným problémom.
Činky vs. kardio
Atléti majú tú výhodu, že ich telo spaľuje viac energie, aj keď práve nešportujú. Pri behu a podobných aktivitách, ktoré ľudia väčšinou využívajú na chudnutie, telo spaľuje viac energie len počas behu. Po dobehnutí sa metabolizmus vráti do normálu. Silový a anaeróbny tréning však buduje hmotu, ktorá bude potrebovať energiu aj mimo cvičenia. Stačí ju len stimulovať pravidelným tréningom, aby telo cítilo, že ju potrebuje a nezačalo sa jej zbavovať.
Okrem toho intenzita vyvolá hormonálnu odozvu a telo sa nastaví do režimu, v ktorom spaľuje energiu a buduje hmotu. Je to lepšie, ako keď energiu ukladá vo forme tuku. Navyše, aktivity ako vzpieranie, šprinty, tréning s kettlebellom alebo nosenie bremien a disciplíny strongmanov rozvíjajú zručnosti a koordináciu.
Anaeróbny tréning buduje svalstvo, silu a výbušnosť; aeróbny sa viac zameriava na rozvoj srdcovo-cievneho systému a aktívnu regeneráciu, pretože prúdenie krvi odplavuje zo svalov škodlivé látky a rozváža živiny. Ideálne je kombinovať oba typy tréningu.
Treba na to základné vedomosti o ľudskom tele, pevnú vôľu a pravidelný režim cvičenia. Človek musí byť tak trochu atlét. Pre začiatočníka, ktorý to myslí vážne, stačia dva posilňovacie tréningy v týždni a dvakrát kardio (jedno z nich môže nahradiť futbalom alebo podobným kolektívnym športom). Tréningy však musia byť pravidelné.
Follow @MF_CzechSlovak