Do fitness sa snažím priniesť pravdu, nie čarovné detoxikačné kúry
Tanyo, představ se prosím na úvod čtenářům M&F
Ahojte, volám sa Tatiana Kyseľová mám 24 rokov a zdravému životnému štýlu a fitness sa venujem už 8 rokov. Momentálne sa nachádzam v piatom ročníku štúdia odboru výživy ľudí. Popri štúdiu sa venujem coachingu.
O čem je tvůj projekt TanyasFITlife? Jak se angažuješ ve fitness?
Pseudonym Tanyasfitlife vzniklo počas mojich začiatkov na instagrame v roku 2014. Každým rokom sa však môj názor a vedomosti rozširovali a tento pseudonym sa pre mňa stával prostriedkom ako ďalej šíriť informácie. Rozhodla som sa na slovensko-českú scénu priniesť niečo čoho máme veľmi málo a to sú štúdiami overené fakty. Keďže takéto informácie nie sú verejnosti až tak príťažlivé instagram nebol najlepšie riešenie. Preto som sa rozhodla založiť YouTube channel, kde je oveľa jednoduchšie rozobrať a vysvetliť určitú tému. Nevenujem sa však len tvorbe odbornejších videí, snažím sa hlavne dokumentovať svoju cestu a ukázať ľuďom možno trošku iný pohľad na celkový fitness a zdravý životný štýl. Do sveta fitness sa snažím priniesť hlavne pravdu, žiadne čarovné detoxikačné kúry a ukázať, že výsledky si vyžadujú určitú zodpovednosť, vytrvalosť a hlavne rozumný prístup.
Kde čerpáš informace? Poskytuje ti škola relevantní a aktuální informace?
Informácie čerpám prevažne z overených zahraničných zdrojov, či už sú to vedecké články alebo rôzne odborné databázy ako napríklad PubMed. Taktiež sledujem určité spektrum ľudí, ktorí podávajú dôveryhodné informácie (pre inšpiráciu Bret Contreras, Lyle McDonald, Martin MacDonald a veľa ďalších). Navštevujem Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre, odbor výživa ľudí. Od školy som mala veľké očakávania, ktoré bohužiaľ neboli do dnešného dňa naplnené. Úprimne som z niektorých tvrdení mojej univerzity zhrozená, ale hlavne nahnevaná, ako môžu na akademickej pôde učiť niečo z roku 1965, keď to bolo do dnešného dňa vyvrátené a vedecky podložené najmenej 10x a toto nie je problém len našej fakulty. Školský systém v našej oblasti je bohužiaľ zastaralý, čo v oblasti výživy, ktorá progressuje každý deň, beriem ako veľké negatívum. Pomerne rýchlo som si uvedomila, že ak chcem patriť medzi tých lepších nemôžem očakávať, že škola mi poskytne všetky potrebné informácie. Moje nadobudnuté vedomosti sú primárne zo samoštúdia a tak 15% som získala v škole.
Jak bys zatím charakterizovala tvou cestu ve fitness? Jaké období je to nejtemnější?
Fu tak toto bude náročné :D. Moja fitness cesta trvá skoro 8 rokov, z čoho som sa 6 rokov točila v neustálom kolobehu chudnutia a následného priberania.
6 rokov neustálych diét, hlúpych chýb, porovnávanie s druhými a depresie ma doviedlo na horšie miesto, či už z psychickej alebo fyzickej stránky, ako keď som začínala. Trvalo mi 7 rokov priznať si, že tento stav SOM SI SPÔSOBILA SAMA. To však nebolo to najhoršie. Najtemnejšie obdobie nastalo počas letnej práce v USA, kde som počas 1 mesiaca pribrala 10 kg. Po návrate domov som sa rozhodla všetko zmeniť. Narazila som na ľudí, ktorí mi ukázali, že sa to dá robiť aj inak. Aj vďaka nim som zmenila perspektívu, prístup, ciele a začalo to smerovať tam, kde som vždy chcela.
Bohužiaľ, toto je krutá realita, o ktorej často nehovoríme, pretože sa cítime zle, obviňujeme sa a hľadáme chyby všade, len nie v sebe.
Nikdy neľutujem, že som si prešla touto cestou. Či už pribratie 10 kg, neustála stagnácia, záchvatové prejedanie, detox a rôzne prísne diéty, každé ma naučilo niečo, čo mi už nikto nezoberie.
Zdravý životný štýl a fitness nemusia mať vždy pozitívny dopad na náš život, je tu aj obrátená strana mince, o ktorej veľa nehovoríme ako depresie, poruchy príjmu potravy, stratenie cyklu atď. Žiadna z týchto vecí nie je v poriadku, preto by sme mali dbať nielen na fyzický výzor, ale v prvom rade na zdravotný stav.
Jednou bys ráda zkusila závody. V jaké kategorii by to mělo být a co si od toho slibuješ?
Už pár mesiacov dávam prednosť prevažne silovým tréningom s cieľom vyskúšať silový trojboj, ktorého by som sa chcela zúčastniť v septembri. S myšlienkou účasti na súťažných pódiách v kategórii bikini fitness sa pohrávam už od roku 2012, ale zatiaľ stále neúspešne, čo sa dúfam v roku 2020 zmení. Nemám žiadne veľké očakávania, ale rada by som ľuďom ukázala, že to ide aj inak ako je momentálne zvykom.
Instagram vs. Youtube. Jaká z těchto platforem nabízí pro lidi lepší informace?
Jaké jsou rozdíly?
Instagram je prevažne vizuálna platforma, pri ktorej sa kladie dôraz na celkový výzor a kvalitu fotky, pridlhý popis pod fotkou nie vždy zaujme, aj keď táto platforma prišla s novou funkciou IGTV, ktorá poskytuje 10 minútové videá. YouTube je video médium, ktoré neobmedzuje dĺžku videí a preto je lepším prostriedkom na vysvetlenie riešenej problematiky. Samozrejme, samotná kvalita informácií nebude záležať na platforme, ale na človeku, ktorý informácie podáva. Instagram má bohužiaľ tendeciu šírenia bullshitu, keďže je pre používateľa a širokú verejnosť príťažlivejšia. Dôveryhodnosť sa často prikladá ľudom na základe ich výzoru a nie vzdelania, čo sa dúfam v blízkej budúcnosti zmení.
Jaké cíle máš a čeho bys ráda dosáhla do konce 2019?
Cieľov mám neskutočne veľa, niektoré z nich pre mňa samu znejú desivo. Základným cieľom však vždy zostane zdravé telo a silná myseľ, čo je progres na celý život. Rada by som sa začala viac venovať a zlepšovať svoje kvality najmä v oblasti coachingu. Poskytovať ľuďom čo najlepšie informácie a popri tom všetkom, byť dobrým človekom, priateľkou, dcérou, kamarátkou a sestrou.
Díky za rozhovor! Máš na závěr nějaký vzkaz pro každého, kdo si rozhovor přečetl, popřípadě chceš poděkovat někomu, kdo si tvé díky zaslouží?
JA ĎAKUJEM VÁM. Mojim odkazom je určite citát od Einsteina, ktorý ma motivuje dodnes a to je: Nikdy nezlyháš pokiaľ sa nevzdáš. Touto formou by som chcela vyjadriť vďaku úplne každému, koho mi život priniesol, každý ma niečo naučil, či už to dobré alebo zlé. Špeciálne ďakujem svojej rodine a snúbencovi, bez ktorých by som nebola tam kde dnes.