Ako na mozole: tip od silných mužov
Jednoduché riešenie: namočiť do horúcej vody a oškrabať ostrým predmetom. Po čase si koža zvykne. Ak nepotrebujete silný úchop za každú cenu, používajte krém na ruky.
Rád cvičím s činkami alebo na gymnastickom náčiní. Rukavice však nenosím. Zhoršujú propriocepciu — cit pre pohyb, čo sa prejavuje pri náročnejších prvkoch. Videli ste už niekedy vzpierača alebo gymnastu v rukaviciach? Na rukách však mám zhrubnutú kožu a mozole. Niekedy sa dokonca odtrhnú a ostane po nich krvavá rana. Osobne mi to nevadí, veď človek musí vydržať trocha bolesti a nepríjemného pocitu. Nepôsobí to však esteticky a niektorým ľuďom to môže vadiť. Nie je príjemné dotýkať sa tanečnej partnerky „drsnou“ rukou alebo zašpiniť uteráky krvou.
Ako na mozole
Preto ma už dlhší čas trápilo, ako mozole eliminovať. Krvavá rana mi znemožňuje vykonávať niektoré cviky naplno. Takisto nechcem dať ľuďom šancu vytvoriť si o mne mylný názor na základe mojich rúk. Nie je hanba mať ruky ako chlap a v prípade potreby to aj demonštrovať slušnou kondíciou a zručnosťami. Radšej však mozole zahovorím nejakým príbehom, napríklad, že vykladám v prístave lode s kontajnermi alebo, že to sú typické novinárske ruky. Veľa píšem a tak…
Mozole sa najčastejšie tvoria v oblastiach, ktoré majú najväčší kontakt s náčiním. Pomôže, ak si ich oblepíte športovou páskou.
Gymnastické gripy majú svoje využitie na hrazde. Môžu vás však obmedzovať pri cvičení s náčiním, najmä ak rýchlo prechádzate od jedného typu náčinia k druhému.
Jednoduché riešenie
Nedávno som sa opýtal aj tých najpovolanejších. Chlapov, ktorí svojimi rukami dvíhajú tie najťažšie váhy — strongmanov na Európskom pohári v Galante. Ako som očakával, ich odpoveď bola jednoznačná a jednoduchá. Strongmani sa väčšinou riadia základnými pravidlami:
Najlepšie cviky sú základné cviky.
Najlepšie na spevnenie stredu tela je cvičiť základné cviky a strongman disciplíny a vykonávať ich technicky správne. Vtedy telo zosilnie ako celok.
Najlepšie je jesť všetko, najmä mäso.
Horúca voda a nôž
Na mozole mali tiež jednoduchú odpoveď. Ruky s mozoľmi namáčajú do teplej až horúcej vody a chvíľu ich nechajú rozmočiť. Potom ich oškrabú pilníkom alebo pemzou. Niekedy poslúži aj ostrý nôž. Po čase si koža navykne a mozole sa budú tvoriť menej často. Možno ich ruky nepôsobia najestetickejším dojmom, ale keď chcú dvíhať chlapské váhy, musia počítať so všetkým, čo k tomu patrí.
Krém na ruky?
Mozole sa tvoria v dôsledku trenia. Primeraná vlhkosť trenie zmierňuje (preto sa môžeme pošmyknúť aj na čerstvo umytej dlážke.) Niektorí strongmami používajú krém na ruky, iným však nevyhovuje. Príliš vraj zjemňuje ruky a to oslabuje úchop. Ten je v ich športe často rozhodujúci. Ja až taký silný úchop nepotrebujem, preto krém používam. Zvlhčí pokožku a zabraňuje jej vysychaniu. To zmierňuje jej olupovanie sa. Pred tréningom si ruky nekrémujem. Naopak, používam magnézium, aby bolo trenie ešte väčšie, čo zlepší úchop.
Existujú aj celé sady, ktoré obsahujú prípravok na zvlhčenie mozoľov s anti-bakteriálnym účinkom, pemzu na jemné oškrabávanie mozoľov a krém na udržiavanie prirodzenej vlhkosti.
Pozor na rany
Ak sa vám mozoľ poškodí a objaví sa krvavá rana, tréning prerušte. Ranu vymyte a vydezinfikujte. Na náčiní sa nachádza množstvo baktérii a nechcete riskovať zápal. Tréning dokončite alternatívnymi cvičeniami. Namiesto zhybov napríklad sťahujte kladku alebo použite rukavice – v tomto prípade sa hodia.