Ako to nevzdať? V tréningoch, s jedálničkom, v živote…
Všetci prežívame etapy nášho života, keď máme potrebu vzdať sa a odísť. Keď sa snažíš niečo zmeniť, napríklad svoje zdravotné a kondičné návyky, môže byť naozaj ľahké vzdať sa, keď na dvere zaklope nedostatok motivácie.
Dodržiavanie pravidelnej cvičebnej a stravovacej rutiny je obzvlášť ťažké, keď je to niečo, čo si ešte nikdy neskúšal/a, alebo naopak skúšal/a s neúspechom. Je to ťažká práca, niekedy môže byť bolestivá a motivácia sa nachádza ťažko. Ak máš navyše zlý deň, ľahko si dokážeš vymyslieť kopec dôvodov prečo tréning vynechať.
Nedovoľ okolnostiam aby ťa zvalcovali na ceste do vysnívaného cieľa.
Mávaš chuť vzdať to? Pozrime sa spolu na 6 najčastejších dôvodov prečo sa ľudia vzdávajú cvičenia a nových zdravších stravovacích návykov.
1. Nedostatok času
Toto je jeden z najopočúvanejších dôvodov, ktoré kedy vymysleli. Opak je ale pravdou, a nemať čas na cvičenie či pohyb vo všeobecnosti je rovnako zlé ako nemať čas na prácu, záväzky, lekárske prehliadky a pod. Je to jedna z vecí, na ktorú je povinnosť urobiť si čas nie len v rámci svojho fyzického zdravia, ale i mentálneho.
Avšak, veľmi dobre vieme, že často sa cez deň prihodia neočakávané záležitosti, ktoré dokážu nabúrať celý náš harmonogram. Ak sa ti naozaj stane, že nemáš čas na tréning, venuj mu aspoň chvíľku. Aj keby to malo byť len 20 minút rýchlej chôdze alebo na veslovacom trenažéri, čokoľvek sa počíta.
Dobrým tipom je aj nastaviť si budík o čosi skôr. 20 – 30 minút extra ku dňu dokáže urobiť čas práve na cvičenie a zároveň nezruinuje tvoj spánok.
2. Nemáš správne nastavenie
Alebo si myslíš, že potrebuješ kopec fitness náčinia, trénera, znalostí…na to aby si sa držal/a svojho fitness nastavenia. Skutočnosťou je že udržovať sa v pohybe ale môžeš aj bez navštevovania fitness centier a trčania v zápchach cestou do nich. Rovnako ani na zdravé stravovanie nepotrebuješ vlastný tím kuchárov. Stačí len trochu vôle, plánovania a zopár dobrých receptov.
Vybehnúť von, ísť na bicykel, zaplávať si, vyšliapať kopce alebo si jednoducho zariadiť svoje domáce fitko, ktoré máš poruke kedykoľvek si nájdeš čas a môžeš v ňom zároveň sledovať svoje obľúbené seriály. Ani sa nenazdáš a kalórie spáliš jedna radosť.
Pokiaľ sa zrovna necítiš na zapratanie svojho príbytku fitness zariadeniami, tréning vieš pekne vystavať aj s rozličnými pomôckami na cvičenie alebo jednoducho trénovať s vlastnou váhou.
3. Zavretí doma
Či už nemôžeš odísť z domu kvôli deťom alebo pandémii, môžeš stále využiť tipy z bodu dva. Dať si poriadnu sériu drepov, kľukov, angličákov, zamakať s odporovými gumami, činkami, švihadlom…fantázii sa medze nekladú.
4. Si začiatočník a strácaš sa v množstve informácií
Pokiaľ práve začínaš so zdravou stravou a cvičením, môže byť toho na teba trochu veľa. Je náročné rozlišovať čo kedy a ako jesť, čo s čím kombinovať a ako si správne nastaviť stravu aby bola benefitom tvojich tréningov a nie naopak.
V začiatkoch je preto dobré obrátiť sa buď na blízkych, ktorí už majú nejaké skúsenosti alebo sa aspoň v začiatkoch poradiť s odborníkmi, aby tvoja snaha nevyšla nazmar a náhodou si si viac neuškodil ako nepomohol.
Čo je však najdôležitejšie, neporovnávaj sa s ostatnými, zvoľ tempo a spôsob, ktorý tebe najviac vyhovuje a v ktorom sa cítiš dobre. Tiež určite nezabúdaj na regeneráciu. Každý z nás je iný a preto je aj na svete toľko rôznych stravovacích štýlov, tréningov…Nájdi čo ti najviac vyhovuje a drž sa toho.
5. Po čase ťa to nudí
Robiť každý deň, týždeň čo týždeň tú istú tréningovú rutinu sa môže po čase stať frustrujúce, rovnako dosahovanie výsledkov môže stagnovať a človek ľahko stratí motiváciu. Je preto žiaduce aby si aspoň po dvoch týždňoch vždy v tréningu vyskúšal/a niečo nové, zaradil/a nové cviky, skúšal/a nové náčinie alebo sa vybral/a na tréning s priateľmi. Navzájom sa podporíte a oživíte cvičenie jeden druhému.
6. Cítiš sa unavene a bez energie
Rušný týždeň v škole alebo práci nás dokáže poriadne vyšťaviť, všetci sme si to zažili. Nájdenie energie na tréning je ešte o čosi náročnejšie ak pracuješ neskoro do noci alebo nočné. Ak si uvedomuješ, že pociťuješ neustálu únavu, budeš musieť zrejme zmeniť niečo vo svojich návykoch. Napríklad vypnúť všetky elektronické zariadenia pol hodinu pred spaním, spať aspoň 7 hodín či piť bylinkové čaje alebo zaradiť doplnky výživy podporujúce pokojný spánok, aby sa tvoje telo ráno cítilo odpočinuto.
Cítiť sa unavene a bez energie môžeš aj po nesprávne zvolenom jedle, ťažkom či mastnom, nevhodne nakombinovanom. Načúvaj svojmu telu, pozoruj ktoré sú to potraviny, čo ti spôsobujú takéto pocity a snaž sa im vyhnúť.
Najdôležitejšie je, že aj keď sa cítiš bez energie, mal by si do tréningu predsa len ísť. Ak nebudeš vládať, daj si len tréning s nízkou intenzitou, no často-krát práve po pár minútach námahy telo začne produkovať hormóny šťastia a zaplaví telo dobrou energiou, a ty nakoniec odmakáš tréning akoby nič. Skvelou motiváciou na cvičenie je aj nový outfit.