Akú hudbu počúvajú profíci počas tréningu?
|text: ERIK RÉDLI
Správna hudba dokáže pri tréningu človeka nabudiť a motivovať. Stačí, ak vo fitku pustia Hearts on Fire a už si predstavujeme, ako Rocky poráža Ivana Draga silným úderom rukou — takou, v akej aj ja teraz zvieram činku či hrazdu. Iní dávajú prednosť metalovej hudbe, prípadne R&B či hip-hopu. Vnímanie hudby zároveň rozptýli mozog, ktorý je potom menej citlivý na negatívne vnemy, napríklad na pálenie svalov v náročných sériách. Boli potvrdené aj tlmiace účinky hudby na vylučovanie stresových hormónov.
Rozptýlenie však môže negatívne vplývať na koncentráciu, preto niektorí cvičenci hudbu zásadne odmietajú. Závisí to aj od prístupu k tréningu; pre niekoho je to forma oddychu, iný sa sústredí na progres a potrebuje sa sústrediť. Robil som menší prieskum medzi profesionálnymi kulturistami na EVLS Prague Showdown 2017. Pár borcov má obľúbený žáner či interpreta, ale väčšina z nich berie tréning ako rutinu a netrápi ich hudba. Tu sú ich slová.
Roelly Winklaar: soul, Usher.
William Bonac: R&B, hip-hop, rôzni interpreti.
Lukáš Osladil: tanečná hudba a stále nech sa mení, nech to nie je stereotyp. Chvíľu Prodigy, chvíľu Michael Jackson, chvíľu house.
Ricardo Correia: najskôr požul kuracie mäso, ktoré konzumoval a zároveň striedal srandovné pózy pre fanúšikov. Jeho žáner je R&B. Na pieseň Privacy od Chris Browna mal pripravenú aj svoju povinnú zostavu. (Ricardova zostava začína v čase 8:45 na tomto zázname) Jedným z významov slova šport je aj zabaviť sa a stráviť príjemne čas, čo svojím prístupom Ricardo potvrdzuje.
Ronny Rockel: 300 Violin Orchestra od Johna Quintera.
Tomáš Kašpar: všetko.
Tomáš Tabačiar: všetko, čo ide v rádiu.
Nathan De Asha: žiadna, nepotrebujem hudbu. Jeho obľúbená partia v tréningu je hrudník a Nathanov tréning tlakov sme priniesli v čísle 7/2017 M&F
Bývalý profesionál Dennis James: nepočúvam hudbu, sústredím sa na tréning.
Follow @MF_CzechSlovak