Aneta Tichá – majsterka sveta v Bikini Fitness
Aneta Tichá je našou úspešnou reprezentantkou v Bikini Fitness. Po mnohých úspechoch sa jej tento rok podarilo vyhrať Majstrovstvá sveta v Bikini Fitness a to rovno v dvoch kategóriach! V ženskej kategórii dokonca zvíťazila ako najmladšia pretekárka. Takýto úspech je výnimočný aj tým, že na Slovensku sa to doposiaľ podarilo len 3x! Anetu sme preto vyspovedali a opýtali sme sa jej na šampionát, ale aj jej prípravu, režim a mnoho ďalšieho. Ak ťa zaujíma aké je to byť najlepšou Bikini Fitnesskou na svete čítaj ďalej!
Ahoj Aneta, v prvom rade gratulujem k víťazstvu celosvetového šampionátu IFBB. Prezraď nám, aké je to byť najlepšia na svete?
Je to neskutočný pocit, niekedy si to ešte stále ani neuvedomujem. Takýto výsledok som absolútne nečakala a vlastne som tak vysoko ani nerúbala.
Máš za sebou mnoho domácich aj medzinárodných úspechov. Bola táto súťaž pre teba nejakým spôsobom výnimočná?
Táto súťaž bola pre mňa špeciálna hlavne miestom. Majstrovstvá sa konali v Južnej Kórei, takže to celé bolo cesta do neznáma. Najprv som si to nevedela predstaviť. Cesta bola dlhá, leteli sme 12 hodín, potom ďalší presun autobusom. Aj napriek tomu to však bol úžasný zážitok. Južná Kórea je jedným z najkrajších miest aké som kedy videla. Mentalita ľudí bola neskutočná. Všetci boli veľmi milí, ústretoví, ale čo ma prekvapilo najviac bolo to, ako si nás tam ako športovcov vážili. Čo sa týka samotnej súťaže, organizácia bola premakaná do posledného detailu. Bol to naozaj úžasný zážitok a ihneď by som si to zopakovala.
Ako prebieha taká súťaž? Ste s ostatnými súťažiacimi kamarátky, alebo medzi vami vládne konkurencia?
Súťaže v kategórii Bikini Fitness sú trochu iné ako ostatné, keďže sa hodnotí full package – všetko od prezentácie, formy cez vyrysovanosť až po vizáž. Preto pre nás súťaž začína už v deň vopred, kedy prebieha celotelový peeling a prvý nástrek farby. V deň súťaže sa príprava začína tak 3 – 5 hodín pred samotným začatím. Nanáša sa ďalší náter a nasleduje účes a make-up. Samotná súťaž sa riadi harmonogramom a BF ide zväčša ako posledná kategória v posledný deň. Súťaž začína elimináciou, odkiaľ dievčatá postupujú do semifinále, odtiaľ pokračuje do finále 6 najlepších. Hodnotí sa porovnávanie v štvrť obratoch a individuálna prezentácia – i-walk. Potom sa vyhlasujú výsledky podľa kategórie a výšky.
Čo sa týka ostatných súťažiacich, s niektorými dievčatami sme kamarátky a sme v kontakte aj mimo súťaží, ale je to individuálne. Na súťažiach, najmä medzinárodných určite cítiť aj rivalitu. Ja sa snažím byť ale stále s úsmevom na tvári.
Galéria
Ako prebiehala tvoja príprava na súťaž?
Ja fungujem v určitom režime celoročne, čiže moja príprava nie je taká radikálna a ide postupne. Jedálniček aj tréningový cyklus nastavujeme vždy individuálne podľa potreby. S cielenou prípravou som začala počas leta. Nezvyknem robiť výrazné zmeny, v podstate si posledné 2 mesiace len „prečistím“ jedálniček. Vynechávam sladkosti, jem hlavne komplexné sacharidy, rastlinné a živočíšne bielkoviny a zdravé tuky ako napríklad oriešky. Trénujem väčšinou každý deň, silový tréning 5-6x týždenne, podľa potreby kardio či trénovanie pózingu. Pohyb navyše mám ale každý deň, vzhľadom na moje záľuby a vrtuľu v zadku.
Používaš nejaké suplementy či výživové doplnky?
Celoročne dopĺňam základné vitamíny ako vitamín C, vitamín D najmä teraz v zimnom období, zinok, magnézium, Omegu… Proteín pridávam hlavne do jedál na dochutenie, pretože mi nerobí problém v priebehu dňa zjesť dostatok bielkovín v pevnej strave. V príprave však proteín zaraďujem po tréningu, používam hydrolyzovaný proteín, alebo izolát pre ich dobrú stráviteľnosť a vstrebateľnosť. Pred tréningom si dávam predtréningovku a kreatín. Vyhovujú mi produkty od FITPLUS, vďaka ich vysokej kvalite.
Ako vyzerá tvoj bežný tréningový týždeň? Trénuješ každý deň?
Väčšinou trénujem 5-6x do týždňa a kombinujem silový tréning a kardio. Som však fanúšikom aktívneho životného štýlu, čiže ak zrovna nemám tréning vo fitku, podľa ročného obdobia robím rôzne outdoorové aktivity, v lete rada korčuľujem, hrám volejbal, plávam, alebo chodím na turistiku. V zime rada bežkujem, lyžujem, alebo najnovšie som začala aj so skialpinizmom. Mám skôr problém regenerovať, takže sa niekedy v svojich aktivitách musím nútene brzdiť.
Ako fitneska máš určite špeciálny jedálniček a stravovacie návyky, čo bežne jedávaš a máš nejaké guilty pleasure, ktorému neodoláš?
Milujem hlavne kaše a mug cake na rôzne spôsoby. Mám rada mliečne výrobky, jogurty, tvaroh a samozrejme mäso a ryby. Pre mňa je varenie a pečenie koníček, takže ak aj mám chuť na sladkosti, hamburger, alebo pizzu, viem si ich pripraviť v zdravšej a vhodnej verzii. Ak som zrovna v príprave rada varím pre mojich blízkych. Čomu však neodolám a načo sa po súťaži vždy najviac teším je čerstvé pečivo, bryndza a mak.
Galéria
Ako si sa vlastne dostala k športu?
Šport je mojou súčasťou už od malička. Už od škôlky som robila atletiku a od asi 4 rokov sa venovala 10 rokov tancu. Skúšala som aj tenis a florbal. Florbal som hrala 5 rokov, hrávala som ženskú extraligu sa Kysucké Nové Mesto. K fitness som sa dostala, keď som mala 12 rokov a musím povedať, že som sa v tom najviac našla. Časom som tak postupne úplne vymenila kolektívny šport za individuálny a našla samú seba.
A čo tvoje začiatky vo fitku?
Cvičila som vždy so skúsenejšími a zameriavala som sa skôr na techniku ako na ťažké váhy, veľa som sa vzdelávala a dávala som si pozor, aby som sa nezranila. Mne je šport blízky a asi aj vďaka tomu mi to už od začiatku išlo takpovediac od ruky.
Popri fitness študuješ aj na vysokej škole. Ako to zvládaš skombinovať?
Študujem telovýchovu a trénerstvo, takže sa to dá v pohode skombinovať. Školu neberiem ako niečo navyše, keďže šport milujem aj sa mu aktívne venujem. Mám individuálny študijný plán a škola ma v reprezentácii podporuje. Od začiatku tohto roku som bola v škole zatiaľ asi 3x, takže teraz budem dobiehať, čo som zameškala.
Čo by si odporučila dievčatám, ktoré sa tiež zaujímajú o súťažné fitness? Ako začať? Máš pre ne nejaké tipy a rady?
Určite im odporúčam nájsť si aspoň na začiatok dobrého trénera. Pre súťažnú prípravu trénera, ktorý sa neustále vzdeláva a má skúsenosti s prípravou dievčat, ktorá sa líši od kulturistickej a mužskej prípravy. Nájdite si niekoho kto vás navedie, ukáže smer a naučí vás správne cvičiť aj papať. Odporúčam odpustiť si ego lifitng a nezačínať príliš skoro s extrémnymi stravovacími výkyvmi, lebo to nie je potrebné. Rekreačné cvičenie a zaradenie základných zmien a drobností v strave je najlepší spôsob pre dlhodobo udržateľný životný štýl. A aj kulturistika či fitness sa dá robiť aj na zdravej úrovni, bez zdravotných, hormonálnych či psychických problémov.
Na ktorý z tvojich úspechov rada spomínaš?
Pamätná pre mňa je určite moja prvá sezóna, keďže som bola v podstate hodená do neznáma a nečakane som sa dostala na MS juniorov do Rumunska, kam som išla ako mladé a neskúsené dievča a odniesla som si hneď striebro. Dva týždne na to som sa nominovala aj na MS sveta žien, ktoré boli mojou druhou súťažou v živote, išla som tam s obrovských rešpektom a v backstagei si vravela, “čo tu medzi tými krásnymi ženami robím”. Nakoniec sa mi podarilo to, čo nikto nečakal a ja som ako 18 ročná zvíťazila vo svojej v ženskej kategórií a stala sa Majsterkou sveta. Určite spomínam na každý jeden úspech a súťaž, pretože milujem celú svoju cestu a výstup na stage je pre mňa tou najsladšou bodkou.
A teraz už budem určite najviac s radosťou spomínať na tento posledný OVERALL úspech, o ktorom sa mi ani len nesnívalo a zakaždým, keď si na ten pocit spomeniem, hrnú sa mi slzy do očí.
Čo máš v pláne v najbližšej dobe?
Aktuálne sa musím venovať škole, pracovať a dobehnúť zameškané. Určite mám v pláne pokračovať v tom, čo robím, neustále sa zlepšovať, napredovať a do ďalšej sezóny prísť znova o niečo lepšia.