ČERVENÉ VÍNO A TESTOSTERÓN

Je pitie červeného vína prirodzeným spôsobom zvyšovania hladiny testosterónu?

Stále viac vedeckých poznatkov podporuje názor, že červené víno má celý rad priaznivých zdravotných účinkov. Zodpovedné za ne sú predovšetkým antioxidanty, osobitne resveratrol a kvercetín. O týchto látkach je známe, že zmierňujú poškodenia bunkových štruktúr, ktoré bývajú dôsledkom oxidatívneho stresu a že ich užívanie sa spája so zníženým rizikom ochorení srdcovo-cievneho systému a niektorých druhov rakoviny.

Laboratórna štúdia z Veľkej Británie poukázala aj na niektoré nové látky v červenom víne, ktoré ovplyvňujú endokrinný systém. Dokážu tlmiť aktivitu enzýmu, ktorý sa podieľa na odstraňovaní výkonnosť podporujúciceho hormónu testosterónu z ľudského organizmu. Testosterón má anabolické účinky a podporuje rast svalov, spevňovanie šliach a väzov, ako aj regeneráciu a spevňovanie kostí. Vedci z Veľkej Británie preto predpokladajú, že pitie červeného vína môže viesť k zvýšeniu hladiny cirkulujúceho testosterónu.

V súvislosti s týmto zistením sa vynára otázka, či sa to nemôže stať jedným zo spôsobov na zlepšovanie výkonnosti športovcov…

FAKTY

Koncentráty z viacerých druhov červeného vína inhibovali enzým UGT2B17, ktorý pomáha eliminovať testosterón v organizme až o 70 percent v priebehu 2 hodín. Tento efekt sa z veľkej miery pripisuje obsahu kvercetínu v červenom víne (72 percent), ale aj účinku kyseliny kávovej (22 percent) a kyseliny galovej (9 percent). Alkohol obsiahnutý v červenom víne nemá na metabolizmus testosterónu prakticky žiadny efekt.

METODOLÓGIA

Štúdia sa zaoberala červenými vínami, zriedenými na koncentrácie od 2 do 8 percent. Na posudzovanie inhibičného účinku červeného vína na enzým UGT2B17 bola použitá špeciálna technika. V štúdii sa tiež používali analytické metódy na identifikáciu a kvantifikáciu jednotlivých antioxidačných zložiek v červenom víne, ktoré boli zodpovedné za tento inhibičný efekt. Treba poznamenať, že štúdia bola vyslovene laboratórna a účinky neboli testované na ľuďoch.

POSOLSTVO DO PRAXE

Preukázalo sa, že antioxidačné zložky v červenom víne majú inhibičný (brzdiaci) účinok na systém, zodpovedný za odstraňovanie testosterónu z ľudského organizmu. Zelený a čierny čaj, ako bolo preukázané v minulosti, majú podobné vlastnosti. Oba sú veľmi pravdepodobne tiež potravinovým zdrojom kvercetínu. Platí to aj pre sladké zemiaky, cibuľu a jablká, ktoré môžu mať podobné účinky. Budú však potrebné ďalšie štúdie, ktoré by mali preukázať:

1. Či tieto zložky, respektíve ich užívanie vedú skutočne k zvýšenej koncentrácii cirkulujúceho testosterónu v prirodzených podmienkach.

2. Aké dávky sú potrebné na dosiahnutie takéhoto účinku.

Majte však na pamäti, že nadmerná konzumácia alkoholu môže mať negatívne dôsledky na stav hydratácie, kvalitu spánku, proces zotavovania z náročného tréningu i na zloženie tela. Okrem toho chronická konzumácia vysokého množstva alkoholu môže viesť – práve naopak – k poklesu hladiny voľného testosterónu.

 

REFERENCIE:

Jenkinson C, Petroczi A, Neughton DP (2012): Red wine and component flavonoids inhibit UGT2B17 in vitro. Nutrition Journal, 11:67

text: MARK HOBDEN, foto: pixabay.com