(De)hydratácia nie len v lete – Čo potrebujete vedieť?
Pri stave dehydratácie dochádza k narušeniu vnútornej rovnováhy organizmu. Strata telesných tekutín, hlavne dôležitých elektrolytov a minerálnych iónov môže v zásadnejších stavoch viesť až ku stavom kolapsu či zlyhaniu niektorých orgánov.
Pri pravidelnom pitnom režime však nemusíte mať obavy zo spomenutých stavov. Mierny stav dehydratácie jednoducho eliminujeme prísunom vody.
Bez stravy je ľudský organizmus schopný vydržať aj 30 dní, no bez tekutín je to podstatne menej. Doposiaľ nemáme jednotný údaj, ktorý by hovoril koľko človek prežije bez vody, štandardne sa však hovorí o 5 až 7 dňoch.
Táto doba však bola vypočítaná pri teplote okolo 26,5°C, čo znamená, že ak teplota porastie napríklad o 5°C, čas prežitia sa automaticky skracuje, a to až o jeden celý deň!
Dôležitosť vody v našom tele
Dôležitosť vody nie je len výmysel, je skutočne nevyhnutným prostriedkom pre životne dôležité funkcie. Je živnou „pôdou“ pre srdce, pečeň, ľadviny, svaly, pľúca, ba dokonca i kosti obsahujú až 22% vody. Naša pleť jej obsahuje 72 % a mozog až 75%.
Je preto nesmierne dôležité tieto hodnoty v organizme uchovávať, aby sa zachovalo správne fungovanie všetkých významných telesných procesov. Ľudské telo je v závislosti od zdravotného stavu a stravovacích návykov tvorené od 50 do 70 % vodou.
Vedeli ste že: Voda sa z nášho tela nedostáva von len močením či potením? Zásoby vody míňame aj v procese trávenia a premeny potravy na živiny. V procese dýchania môžeme z organizmu vylúčiť dokonca až okolo 20 % vody.
Bez poškodenia zdravia teda človek bez vody nevydrží viac ako 3 dni.
Najčastejšie mýty o (de)hydratácii:
- Čím viac pijete, tým lepšie – toto nie je tak úplne pravda, pretože ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. V dôsledku prílišného zavodnenia môžete mať narušený spánok, kvôli neustálemu močeniu. Priveľa vody tiež môže viesť k hyponatrémii – stavu podobnému dehydratácii, nastáva nedostatok sodíka, prichádzajú hnačky, únava, závraty, následne svalové problémy a pod.
- Pohár vody ihneď po prebudení – pokiaľ ráno pociťujete smäd, je prirodzené, že prijmete tekutiny, no ak sa napijete až po príchode do práce nemalo by sa nič stať ak pijete počas dní normálne. Zvýšiť pozornosť je nutné ak začnete pozorovať tmavý či zapáchajúci moč.
- Káva dehydruje – tým, že si doprajete šálku kávy ešte organizmu neškodíte. Káva má kvôli kofeínu diuretické účinky, avšak ak si spolu s ňou doprajete aj pohár vody, všetko je v najlepšom poriadku.
- Keď cítite smäd, je už neskoro – mnoho ľudí hovorí, že keď telo ohlási pocit smädu, je už dehydrované. To ale nie je pravda. Smäd je prirodzeným hlásením tela, že je potreba doplniť tekutiny, preto však tento signál neignorujte a pri pocite smädu sa hneď napite. Vyhnete sa zbytočnej únave či tráviacim ťažkostiam.
Fakty o (de)hydratácii:
- pri strate 1 % vody v tele sa telo hlási smädom,
- pri strate 5 % vody sa často objaví zvýšená telesná teplota,
- pri 10 % vody chýbajúcej z organizmu prestávajú fungovať dôležité orgány ako obličky, pečeň, dostavia sa svalové kŕče, opuch jazyka, môže nastať dočasný stav ochrnutia dolných končatín,
- keď stratíme 20 % vody v tele orgány prestávajú úplne pracovať, koža praská a hrozí smrť.
Ako narábať s tekutinami pre dokonalú hydratáciu
- Okrem vody naše telo hydratujú aj iné zdroje ako napríklad vodnatá zelenina (uhorky, rajčiny), polievky, ovocie, čaje či šťavy.
- Majte vždy pri sebe fľašu s vodou a majte ju na očiach, vyhnete sa tak zabudnutiu na pitný režim. Stanovte si koľko pohárov / fliaš máte vypiť, aby ste sa cítili dobre.
- Pokiaľ vám nechutí čistá voda, ochuťte si ju citrónom, limetkou či kvapkou domáceho sirupu.
- Kávu ani čierny čaj nemusíte vyradiť, stačí ak si za každou šálkou zabezpečíte aspoň pohár vody na doplnenie tekutín.
- Nejedzte príliš slané a korenisté jedlá, po ktorých ste enormne smädní.
- Priemyselne pripravené sladené nápoje ako Coca Cola či Pepsi si ideálne do pitného režimu nezapočítavajte.