Kebab verzus pizza
8. 4. 2015
- To isté jedlo môže byť považované za zdravé aj nezdravé, záleží od surovín a spôsobu prípravy.
- Keď si kebab a pizzu pripravíte doma alebo v kvalitnej reštaurácii, najete sa kvalitne a zdravo. Kto sa však stravuje na ulici priamo z ruky, musí si vedieť vybrať „menšie zlo“.
- Kurací kebab bez dressingu v tenkej placke je relatívne zdravá fast-foodová alternatíva, pozor však na omáčky.
- Tenký kus pizze s bohatou oblohou tiež nie je najhoršia voľba, ja si ho však väčšinou dávam len ako prílohu k syru cottage alebo mozarelle.
Fast food, to už nie je len hamburger alebo Big Mac, ktorý funguje hlavne ako index pre porovnávanie kúpnej sily jednotlivých mien. V poslednom čase väčšina ľudí chodí na kebab alebo trojuholník pizze. Preto som sa rozhodol porovnať tieto dva posledné trendy rýchleho stravovania. Pouličnú verziu talianskej renesancie a ďalší z pozitívnych prínosov arabskej kultúry.
Mnoho ľudí si myslí, že kebab je turecké jedlo, ale oni ho tiež len prevzali z arabských krajín a Orientu. Vďaka Turkom sa potom rozšíril aj do Európy. Označuje spôsob prípravy mäsa – najčastejšie jahňa, hovädzie, kura ale aj ryby. Pomalým opekaním vedľa zdroju tepla so správnym korením získa tú správnu chuť a konzistenciu. Dá sa potom krájať na plátky.
týmto trendom.
ozajstný tuniak, aspoň teda ten, čo predávajú v konzervách. A žiadny kečup.
V prípade kebabu je lepšie vybrať si kurací. Za rozumnú cenu dostanete porciu mäsa a zeleniny, vložené do tenkej žemle alebo placky, ktorá nepridá zbytočné sacharidy. Kebab je preto vhodný aj pre ľudí, ktorí vyznávajú Paleo alebo iné systémy stravovania s nízkym obsahom sacharidov. Len pozor na dressing, ktorý je často práve tou ingredienciou, ktorá rozhoduje o „zdraví“ jedla. Odborníci radia vyhýbať sa majonéze a takisto aj čili a barbecue, ktoré obsahujú veľa jednoduchých cukrov.