Mr. Olympia: Heath i po siedmykrát!
stala jediným vlastníkom súťaže Mr. Olympia. Uviedol tiež, že celková výška finančných odmien na tohtoročnom Olympia Weekende presiahne sumu 1,3 milióna amerických dolárov. Z toho rovných 400-tisíc USD pripadlo Philovi Heathovi ako víťazovi najprestížnejšej súťaže mužov o titul Mr. Olympia.
V 18-člennom štartovom poli rozhodli o prvenstve Heatha najmä jeho známe prednosti v podobe symetrie a plastickosti svalstva. Z tohto pohľadu je už tradične signifikantný najmä bezkonkurenčný 3D efekt, keď na Heathovej relatívne úzkej kostre s menším kĺbmi po zaujatí niektorých postojov (predovšetkým rôzne verzie most muscular) vystúpia svalové snopce až nečakane ostro a plasticky. Navyše Heath tohto roku predviedol i skvelú tvrdosť a separáciu muskulatúry, vďaka čomu patril k najlepšie pripraveným borcom na pódiu Orleans Areny. Na druhej strane, čoraz výraznejším estetickým defektom staronového šampióna sú narastajúce problémy s kontrolou brušnej steny, ktorú nedokáže ovládať zďaleka tak účinne, ako na začiatku svojej mimoriadne úspešnej profesionálnej kariéry…
Životné umiestnenie v podobe druhej priečky (vlani skončil 4., rok predtým 5.) dosiahol Mamdouh „Big Ramy“ Elssbiay, ktorý bol opäť najmasívnejším borcom na pódiu. Egypťanove gigantické rozmery a robustná kostra dobre vynikli najmä v priamej konfrontácii s „ľahšie“ stavaným Heathom, keď napríklad v základnom postoji, ale i v póze „široký chrbtový sval spredu“, pôsobil raz tak široký ako jeho najvážnejší súper. Snáď i preto si kvalitne pripravený Elssbiay pri odchode z pódia neodpustil poznámku, že tentoraz je to naposledy, čo skončil druhý. Na budúci rok vraj príde vyhrať…
Phil Heath vs. Big Ramy
Ak by sme mali označiť najväčšie prekvapenie tohto ročníka Mr. Olympia, bola by ním bronzová priečka pre Holanďana Williama Bonaca, ktorý sa v porovnaní s vlaňajškom posunul nahor o dve miesta. Treba však podotknúť, že jeho umiestnenie je úplne zaslúžené! Bonac predviedol veľké množstvo kvalitne spracovanej svalovej hmoty i atraktívne plné a guľaté tvary. Jeho jediným handicapom na ceste za ešte vyšším umiestnením sa tak zdá byť snáď len nižší vzrast.
Big Ramy – Phil Heath– William Bonac
Štvrté miesto obsadil čoskoro 48-ročný Dexter Jackson, ktorému do optimálnej fazóny tentoraz čosi málo predsa len chýbalo. I tak však za to, že sa vo svojom veku dokáže na Olympii stabilne umiestňovať v prvej šestici, si zasluhuje obdiv a uznanie.
Od piatej po ôsmu priečku sa umiestnili Shawn Rhoden, Roelly Winklaar, Nathan De Asha a Brandon Curry, pričom platí, že si medzi sebou mohli tieto pozície rozdeliť akokoľvek. Kým Winklaar (6. miestom zopakoval vlaňajšie umiestnenie) s Rhodenom (vlani 2., pokles o tri miesta) neštartovali v lepšej forme než pred rokom, De Asha s Currym sa v porovnaní s minulou sezónou výrazne zlepšili.
Český účastník Lukáš Osladil obsadil 12. miesto, pričom po stránke pripravenosti patril (spoločne s Heathom a Bonacom) k najlepším borcom na pódiu. V porovnaní s absolútnou špičkou však naďalej platí, že potrebuje viac svalovej hmoty.
Phil Heath
Mamdouh Elssbiay
William Bonac
Dexter Jackson
Shawn Rhoden
Roelly Winklaar
Lukáš Osladil