MS IFBB mužov 2014 v kulturistike

|text: PETER URÍČEK , medzinárodný rozhodca IFBB |foto: Matthias Busse/IFBB Press Comission, Peter Uríček

Postrehy z Majstrovstiev sveta mužov a z kongresu IFBB 2014, Brasilia, Brazília.

Peter Tatarka Peter Tatarka Peter Tatarka

Peter Tatarka


Naša slovenská výprava bola počtom 3 borcov tou priemernou a aj keď sme mali troch majstrov Európy, tí najsilnejší kulturisti majú už profi kartu: Solár, Čambal a Havlík, zatiaľ čo Kočiš tento rok súťaženie vynechal. V ázijsko-arabskom mlyne pre nás boli medaily v tomto roku nedosiahnuteľné.

V kategórii do 70 kg, kde bolo 24 pretekárov, bojoval Miroslav Škadra o postup do finále v druhom vyvolávaní a hoci som to videl na tesné umiestnenie pri finále, myslím, že 10.miesto nezodpovedá jeho dobre načasovanej forme. Miro zlepšil od majstrovstiev Európy najmä svalstvo stehien, čo potreboval najviac a bol porovnateľný s finalistami zo zadných a bočných postojov, zatiaľ čo trochu strácal v čelnom postoji. O silnej konkurencii v jeho kategórii svedčí aj skutočnosť, že majstri sveta z minulých rokov, súťažiaci aj teraz v dobrej forme – Brazílčan Santos a Talian Maggiore skončili za ním. Víťazom sa stal suverénne Kyoungyun Nam z Južnej Kórey, ktorý disponoval skvelou plasticitou a hustotou svalstva, ktorá je vždy typická pre kórejských kulturistov.

Miroslav ŠkadraMiroslav Škadra

Ján Soták v kategórii do 75 kg, kde bolo 24 borcov, bol nepochopiteľne vyvolaný až do tretieho porovnávania, čo pre neho nakoniec znamenalo až 12.miesto.

Celkovo vidím slabinu v rozhodovaní práve v tom, že hlavný rozhodca vyžaduje od bodovacích iba prvú päťku pretekárov a ďalšie dve porovnávanie si robí iba z náhodných zostatkov od jedného až dvoch, maximálne troch rozhodcov, ktorí do prvého vyvolania navrhovali iných borcov. Hlavný rozhodca Pawel Filleborn to robí v záujme urýchlenia celej súťaže, ale v rozhovore pripustil, že už aj on uvažuje o vyžadovaní aj druhej výkonnostnej päťky od bodovacích rozhodcov v záujme korektného poradia aj mimo finále.

Soták mal výborné čelné postoje a celkovú estetiku postavy. Podarilo sa mu vylepšiť separáciu stehien, ale potrebuje väčšiu hĺbku chrbtového svalstva. V jeho kategórii sa ukázali neprekonateľní až dvaja Egypťania, víťazom sa stal Ismail Masoudom.

Najväčšie „želiezko v ohni“ mala naša výprava v bronzovom z MS 2013 Petrovi Tatarkovi v kategórii do 95 kg. Peter aj v Brazílii bojoval svojimi najsilnejšími zbraňami – celkovou symetriou a estetikou postavy, hlbokými brušnými svalmi, výbornou separáciou a vyrysovanosťou svalstva a obsadil finálové 5.miesto. Stále má určité rezervy v hmotnosti v tejto kategórii, ktoré by mohol naplniť najmä v svalstve stehien. Medaila v danej konkurencii bola nad jeho sily, ale 4.miesto bolo reálne… Jasným víťazom sa stal Mahdi Ayari z Iránu, zatiaľ čo domáceho favorita Anjosa porazil aj Kucharčuk z Ukrajiny.

Ján SotákJán Soták


Farby Českej republiky hájil iba René Gorol v kategórii do 85 kg. Bol to jeho prvý reprezentačný štart a jeho 13.miesto je pri počte 23 súťažiacich úspechom. René má dobrú koncepciu postavy a potrebuje ešte viac svalov pri ich dobrej kvalite. Víťaz v tejto kategórii bol neohrozený Hadi Choopan z Iránu.

Tak ako v minulom rokom, i teraz dostali rozhodcovia na porade pred súťažou pokyn netolerovať zakázané aplikácie oleja do svalov a všímať si aj prílišnú gynekomastiu a vypuklé bruchá, ktoré kazia estetiku kulturistov. Posledná z požiadaviek bola ľahko splniteľná, pretože na rozdiel od profesionálov sa takíto borci prakticky na majstrovstvách sveta ani neobjavili a podobne to bolo aj s gynekomastiou. Zarážajúce je však stále pokušenie pretekárov „vylepšiť“ si svaly aplikáciou oleja najmä do zadnej a bočnej časti deltového svalu, zriedkavejšie aj do bicepsov. Zarážajúce preto, lebo väčšina z nich to ani nepotrebovala a arbitri to málokedy prehliadnu. Títo borci sa nedostali ani do semifinále a keď aj náhodou prekĺzli, skončili tam na poslednom mieste.

Na šampionáte sa uplatnili pretekári s dobrou kvalitou, hustotou a vyrysovaním svalstva, čisté objemy nestačili. Absolútny víťaz síce nedisponoval takou hustotou ako víťazi v niektorých nižších váhových kategóriách, mal však – pri impozantných 121 kg čistej hmotnosti bez podkožného tuku – dobrú symetriu, základné vyrysovanie a dobrú separáciu.

 

René GorolRené Gorol

Prezident SAKFST Milan Čížek, rozhodca Peter Uríček a reprezentačný tréner Rastislav Solár.Prezident SAKFST Milan Čížek, rozhodca Peter Uríček a reprezentačný tréner Rastislav Solár.