NIKOLAS TÓTH: chcem potiahnuť 400 kg!
Talentovaný 21-ročný powerliftér z Kysúc predvádza výkony, ktoré ho napriek juniorskému veku radia do svetovej špičky v open federáciách.
Silový trojbojár NIKOLAS TÓTH z kysuckej obce Horný Vadičov má ešte len 21 rokov a na konte už viacero pozoruhodných úspechov, majstrovských titulov či svetových rekordov.
Súťažný debut absolvoval ako 18-ročný na International Christmas Cupe Terchová 2016, kde v kategórii dorastencov do 125 kg vytvoril nový svetový rekord organizácie WPC v mŕtvom ťahu výkonom 265 kg. Odvtedy si prešiel mnohými súťažami u nás i v zahraničí. Ako prvý junior na Slovensku pokoril hranicu 1000 kg v trojboji, rozmenené na jednotlivé disciplíny v podporných dresoch (equip) drepol 420,5 kg, v ľahu vytlačil 250 kg a potiahol 330 kg. Vlani súťažil iba v mŕtvom ťahu a dvihol 385 kg, čo je najvyššia váha, akú kedy slovenský liftér v tejto disciplíne zvládol.
Na konte má 6 titulov majstra sveta, je trojnásobný európsky šampión, viacnásobný majster Slovenska a výkonom 380,5 kg držiteľ seniorského svetového rekordu WPC v mŕtvom ťahu (MS 2019, Lahti). Jeho súťažné maximá v dresoch (equip) sú 420,5 kg v drepe, 252,5 kg v benčprese a 385 kg v mŕtvom ťahu.
NIKOLAS TÓTH
Dátum a miesto narodenia: 11. 8. 1998, Čadca |
* Ako si sa dostal do posilňovne?
„Od malička som hrával futbal. Ako 13-ročný som však utrpel ťažký úraz kolena, ktorý sa nezaobišiel bez operácie. S futbalom som preto musel skončiť. Niekoľko mesiacov po operácii som začal v rámci rehabilitácie chodiť do fitcentra a chytilo ma to. Dva roky som trénoval len tak pre seba a potom som sa pripravil na súťaž v naturálnej kulturistike.“
* A bol si celkom úspešný…
„Podarilo sa mi umiestniť sa v prvej šestici a postúpiť na majstrovstvá Európy. Konali sa v Budapešti, no pre nedostatok financií som na nich neštartoval. Naďalej som však tvrdo trénoval. Cvičenie ma veľmi bavilo, napĺňalo ma, mal som to ako koníček na odreagovanie.“
* Kedy si sa zameral na silový trojboj?
„Keď som mal 17 rokov. Začínal som v Športcentre Žilina, no na tréningy som chodil aj do Kysuckého Nového Mesta. V súčasnosti súťažím za klub Pro Body Metal Militia Lučenec a trénujem v škole vzpierania v Kysuckom Novom Meste.“
* V roku 2016 si ako 18-ročný absolvoval súťažný debut v powerliftingu, keď si vo verzii WPC štartoval na International Christmas Cupe v Terchovej. Aké si tam predviedol výkony?
„Podarilo sa mi drepnúť 270 kg, na lavičke vytlačiť 135 kg a potiahnuť dorastenecký svetový rekord 265 kg. Mimochodom, vážil som vtedy 113 kg, zatiaľ čo na zmieňovanej súťaži v kulturistike ´odvodnených´ 89 kg.“
* Kto ti pomáha so silovou prípravou?
„Tréning konzultujem s trénermi zo školy vzpierania Vladimírom Vráblom a Petrom Papíkom. Informácie čerpám aj z kníh, internetu, ale najmä sa nabaľujú rokmi a skúsenosťami.“
* Ako sa rokmi vyvíjal tvoj tréning?
„Menila sa najmä frekvencia tréningov. V minulosti som trénoval 6-krát do týždňa a jeden deň som mal voľno. Potom som prešiel na systém s tromi tréningovými dňami v týždni, pričom po každom nasledoval deň voľna. V súčasnosti trénujem 7-krát do týždňa po dobu štyroch týždňov, piaty týždeň netrénujem vôbec a cyklus opakujem.“
* V čom sa líši tvoj tréning mimo prípravné obdobie v porovnaní s tým, keď sa chystáš na súťaž?
„Keď nie som v príprave, zameriavam sa najmä na budovanie hmoty, robím viac opakovaní a tiež rozvíjam dynamiku. Predsúťažný tréning je už čisto o budovaní maximálnej sily.“
* Vlani si súťažil len v mŕtvom ťahu a dvihol si 385 kg, čo je najvyššia váha, akú slovenský pretekár v tejto disciplíne zvládol. Ako v tom období vyzeral tvoj tréning?
„Trikrát do týždňa som absolvoval nejakú variáciu mŕtveho ťahu, pričom pracovné záťaže zodpovedali vždy určitým vhodne zvoleným percentám z maxima na jedno opakovanie. V úvodnom tréningu som zaraďoval doťahy z debien od kolien. V ďalšom tréningu som mal štandardný mŕtvy ťah; mimochodom, ťahám klasikou, sumo mi nevyhovuje. Tretí tréning bol určený mŕtvemu ťahu z deficitu, čiže ťahal som v stoji na vyvýšenej podložke, aby som zlepšil počiatočnú fázu zdvihu. Popritom som zaraďoval doplnkové cviky na stred tela, brucho apod. Ostatné dni, keď som necvičil mŕtvy ťah, som sa zameriaval na hrudník, paže, plecia a nohy.
Inak príprava na súťaž mi trvá obvykle tri mesiace. Tréning operatívne upravujem aj podľa toho, čo mi zaostáva. Ak vnímam slabinu v spodnej časti chrbta, trénujem viac ťahy z deficitu s tvrdou osou. Takisto zaraďujem viac koliesko na precvičenie brucha a vzpriamovačov.
Na tréningu ťahám iba s tvrdou osou, ktorá sa neohne. Je to síce ťažšie, ale keď potom na súťaži dvíham s osou, ktorá pruží, dokážem činku viac nakopnúť odspodu nohami.“
PREDSÚŤAŽNÝ TRÉNING MŔTVEHO ŤAHU |
TRÉNING č. 1 |
Doťahy od kolien: 3 série x 2 opakovania so 70 %, 3 x 3 s 80 %, 3 x 1 s 85 % |
Strečing a doplnkové cviky |
TRÉNING č. 2 |
Mŕtvy ťah: 2 x 5 s 80 %, 2 x 3 s 85 %, 2 x 2 s 90 % |
Pullover a doplnkové cviky, brucho |
TRÉNING č. 3 |
Mŕtvy ťah z deficitu: 5 x 3 s 85 % |
Drep činkou nad hlavou v trhovom úchope: 5 x 5 |
Doplnkové cviky, brucho |
Poznámka: Záťaže sú vyjadrené v percentách z maxima na jedno opakovanie. V zostávajúcich dňoch precvičuje ostatné svalové partie.
* Aký je tvoj názor na súťažné dresy?
„Proti dresom nič nemám, sám v nich súťažím a vo vrcholných fázach prípravy i trénujem. Fungujú tiež ako prevencia zranení. Dresy sú veľmi náročné na techniku, raw je v tomto ohľade jednoduchšie. Na tréningu v drese potrebujem mať pri sebe hneď niekoľko ľudí kvôli isteniu pri ťažkých drepoch a tlakoch na lavičke.“
* Osvedčili sa ti na tréningu i také liftérske pomôcky, ako sú gumy, boardy či reťaze?
„Využívam najmä gumy. Pri mŕtvom ťahu ich natiahnem nad osou a prichytím k podlahe. V takom prípade účinne zvyšujú odpor, čo sa najviac prejaví pri záverečnom doťahu. Naopak, niekedy zas gumy prevlečiem pod činkou a upevním hore o konštrukciu silového stojanu. Vtedy dochádza k zníženiu napätia najmä v spodnej fáze ťahu. Boardy (drevené platne, ktoré sa kladú na hrudník pri tlaku na lavičke) zas slúžia na skrátenie rozsahu pohybu pri benčprese a dobre rozvíjajú silu tricepsov, potrebnú pre záverečné dotlačenie činky do narovnaných paží. Kvôli pozitívnemu vplyvu na úchop využívam aj tzv. gripy (z angl. grip, čiže úchop), návleky, ktoré natiahnem na os činky, hrazdu či bradlá. Úchopová časť tak získa na objeme, čo kladie zvýšené nároky na stisk.“
* Súťažíš síce v dresoch, ale predsa – aké sú tvoje raw maximá?
„Tie súčasné nepoznám, naposledy som súťažil raw ako 19-ročný dorastenec. V kategórii do 125 kg som vtedy drepol 330 kg, v ľahu som vytlačil 182,5 kg a potiahol som 320 kg.“
* A čo osobné rekordy v drese?
„Ako 20-ročný som dosiahol trojbojový súčet 1000,5 kg; čiže drep 420,5 kg, benčpres 250 kg, mŕtvy ťah 330 kg. Som tak prvý junior na Slovensku, ktorý pokoril métu 1000 kg, zároveň mojich 420,5 kg v drepe je najvyšší drep vekových kategórií do 23 rokov u nás. Pravda, jednotlivé federácie powerliftingu sa líšia výkladom technických pravidiel i akceptáciou rôznych typov dresov, takže tie štatistiky beriem trochu s nadhľadom, no i tak mi nedalo sa o tom nezmieniť 🙂 Zo sólo súťaže v tlaku na lavičke mám rekord 252,5 kg, v mŕtvom ťahu ako samostatnej disciplíne (nie súčasti trojboja) už zmieňovaných 385 kg. Tréningové maximum v mŕtvom ťahu mám 360 kg na tvrdej osi bez opasku a trhačiek.“
* Mohol by si zmieniť svoje silové výkony i v iných cvikoch?
„Maximum na doťah mám 450 kg raw. V čelnom drepe som urobil jedno opakovanie s 280 kg. V tlakoch na ramená s jednoručkami som zvládol najviac 12 opakovaní s párom 60-kilových činiek. Výkon v tlaku v stoji nad hlavu mám 150 kg.“
* Aké zásady uplatňuješ v stravovaní?
„V súťažnej sezóne dbám na vyšší príjem bielkovín a sacharidov z kvalitných zdrojov, najmä ryže a zemiakov. Mimo sezónu stravu neriešim.“
* Aké doplnky stravy sa ti najviac osvedčili?
„V poslednom čase najmä proteín, BCAA, glutamím, citrulín, arginín, aminokyseliny, magnézium a vitamíny.“
* Je niekto, kto má zásadný vplyv na tvoju športovú kariéru?
„Môj starý otec. Spoločne s mladším bratom sú aj mojimi sparingpartnermi, asistujú mi najmä pri ťažkých drepoch a tlakoch na lavičke. Starému otcovi patrí moje veľké ďakujem, pretože bol na každej jednej mojej súťaži, chodí so mnou pravidelne na tréningy a všemožne ma podporuje. Vďaka patrí i celej mojej úžasnej rodine, ktorá mi je oporou v dobrom aj v zlom.“
* Aké sú tvoje športové plány do budúcna?
„Chcel by som pokoriť hranicu 400 kg v mŕtvom ťahu, naďalej sa zlepšovať a tvrdo na sebe pracovať. A po minuloročnom intermezze s mŕtvym ťahom by som chcel opäť skúsiť aj kompletný trojboj a prekonať svoje doterajšie maximum 1000,5 kg.“
Galéria