Posilovny mluví. HLOHOVEC: Dokedy takýmto spôsobom prežijeme?

Dáváme prostor majitelům a zástupcům fitness center mluvit…
Situace se vyhrocuje. Mnozí z nich bojují o přežití, někteří jsou na dně. Finanční ztráty jim způsobují obrovské problémy. Je tu vůbec nějaká naděje? Nebo musí žít v nejistotě? Došlo na beznaděj? Jak jsou na tom jejich zaměstnanci? A co osobní trenéři? A co ti lidé, kterým fitness a wellness sektor pomáhá udržet si to nejcennější? Zdraví. Zdraví fyzické i duševní. Podpořit imunitu. Přečtěte si, jak situaci zvládá celý tento sektor v České republice a na Slovensku. V dalších dnech a týdnech vyzpovídáme ty, kteří mají co říct.
Jako druhý nám poskytl rozhovor Erik Jurčo, spolumajitel športového centra GYMEX v Hlohovci

Ahoj můžeš prosím našim čtenářům představit tvé fitness centrum? Jde o komerční posilovnu, malou činkárnu, prostorné multifunkční sportoviště? Na jaké tvé prostory se aktuálně vztahují zákazy?


Ahoj. Som spolumajiteľ GYMEX športové centrum v Hlohovci a aj osobný tréner v danom fitnescentre. Je to malé, komerčné fitko, ktoré navštevuje z 90% tá istá klientela. Disponujeme fitnescentrom, halou a 2 miestnosťami na skupinové cvičenia.

V jaké situaci je aktuálně tvůj byznys? Co tě napadá první, když se ptám takto?

Keďže je naše fitnescentrum z nariadenia vlády opäť od 14.11.2020 zatvorené, nastalo pre nás opäť (po prvej vlne koranavírusu) ťažké obdobie. Nakoľko sú povolené iba skupinové cvičenia do 6 ľudí, zažívame obdobie, ktoré je pre každý biznis devastačné. Snažíme sa myseľ odpútať na niečo pozitívne, ale v tomto období je to náročné. Každodenná otázka v našich hlavách je: „dokedy takýmto spôsobom prežijeme?“

Můžeš nějak vaši situaci popsat čísly? Výdaje, nájem, ušlý zisk a naopak kompenzace? Kompenzace od státu, který tobě i dalším majitelům fitness center znemožnil obživu.

Čo sa týka prvej vlny, náklady na udržanie prevádzky boli okolo 10 000,- Eur. Sú to peniaze, ktoré sme mohli zarobiť a nezarobili sme, sú to zároveň aj peniaze ktoré sme museli vynaložiť z vlastných prostriedkov na udržanie prevádzky. Od štátu sme dostali pomoc cca 2 000,- Eur (pokles tržieb, zamestnanci). Nikto z nás nemusí byť matematik ani ekonóm, aby z týchto čísel pochopil, že takto sa dlho vydržať nedá.

Jak tuhle situaci zvládáš ty a další okolo tebe, které to také zasáhlo? Takže i zaměstnanci.

Všetci máme pred Covid-19 rešpekt a nechceme, aby sa vírus ďalej šíril, no takisto (myslím, že hovorím za všetkých majiteľov či trénerov) sme živitelia rodín, ktorí splácajú úvery a snažia sa slušne živiť.

Představují fitka riziko? Myslíš si, že jsou tyto zákazy ze strany státu opodstatněné?

Zo štúdií, ktoré boli doposiaľ uverejnené je riziko vo fitnescentrách skoro nulové. Nechápeme prečo to vláda rieši takýmto systémom.
Počas jarnej časti som sa zúčastnil spolu s ostatnými na rokovaní s premiérom a mysleli sme, že krízový štáb zobral v úvahu, že dnešné moderné fitnescentrá majú špičkovú technológiu odvetrávania vzduchu a takisto sme schopný dodržať hygienické opatrenia, ktoré sú vo vysokom štandarde oproti prevádzkam z iných odvetví.

Športujúci ľudia majú oveľa lepšiu imunitu a keď sa niekto necíti dobre tak ostane doma a nepôjde predsa športovať. Myslím, že ľudia čo o daných opatreniach rozhodujú nie sú atléti ani športovci a šport nie je ich krvná skupina.
My, ľudia čo športujeme a preferujeme zdravý životný štýl vieme, aké výhody to má pre naše telo a myseľ. Bohužiaľ, vláda nechce chápať našu situáciu a fitnes-segment (nielen ten) sa rúti do záhuby. Momentálne sú pre nás jedinou záchranou kompenzácie od štátu. Dúfame, že nám pomôžu prežiť.

Je něco co bys rád závěrem vzkázal ať už našim čtenářům, ostatním lidem z fitness sektoru, politikům či médiím?

Na záver by som chcel všetkým čitateľom odkázať nech nestrácajú vnútornú silu a bojujú naďalej, či už sú to majitelia fitnescentier, tréneri, alebo ľudia z iných zasiahnutých odvetví. Pánom vo vláde by som chcel odkázať, že aj pre nich môže byť šport cesta a forma psychohygieny a ďalší krok za porozumením svojho ľudu. Stačí Vám 3x týždenne 1 hodinka. Pekný deň.