Pred tréningové stimulanty: ako funguje Redbull
Pred tréningové stimulanty: ako funguje Redbull
4. 11. 2016
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pred-tréningové stimulanty a nápoje typu Redbull pôsobia viac na psychiku človeka, ako na fyzické schopnosti. Tieto dve veci však spolu veľmi súvisia, preto sa účinky stimulantov prejavia aj na výkone.
Sme však naozaj lepší, alebo sa tak len cítime?
Vďaka svojmu zloženiu stimulanty:
- Zlepšia výkonnosť v silovo-vytrvalostných disciplínach, kedy beta-alanín a L-arginín svojimi účinkami zabraňujú hromadeniu odpadových látok vo svale a zlepšujú zásobenie živinami a kyslíkom. Výsledkom je, že séria drepov s 20 opakovaniami bolí menej, lepšie znášate pálenie v kyslíkovom dlhu pri veslovaní a dosiahnete lepšiu pumpu počas tréningu paží.
- Čiastočne zlepšia silové výkony. Vďaka lepšiemu zásobeniu krvou „vyčistia“ priestory vo svale a tým vytvoria optimálne podmienky pre ich kontrakciu. Na zväčšenie sily je potrebný pravidelný tréning a dostatočný prísun živín, ktoré sa postupne zapracovávajú do svalu. Suplementy vám len pomôžu vytvoriť podmienky pre tieto procesy, štruktúru svalov nezmenia.
- Zlepšia náladu a koncentráciu. Mnohé z látok obsiahnutých v pumpách a energy drinkoch (taurín, kofeín) ovplyvňujú činnosť nervovej sústavy. Taurín pôsobí na lôžko v mozgu, zodpovedné za reguláciu spánku a bdenia. Kofeín blokuje nástup únavy. Spolu s okysličením to zlepšuje výkonnosť mozgu, ktorý spotrebuje až 20 percent spotreby kyslíka organizmu. Preto majú energy drinky využitie aj pri duševnej práci alebo koncentrácii.
- Kreatín ako jediný skutočne dodá energiu; obnovuje adenozín tri fosfát, ktorý je zdrojom energie pre krátkotrvajúce, rýchlostno-silové výkony. Vystačí však len na pár sekúnd, potom musí organizmus siahnuť do zásob glykogénu, ktorý je finálny produkt metabolizmu tukov a sacharidov. Ak ste pred silovo-vytrvalostným výkonom podcenili stravu, nečakajte zázraky.
Stimulanty majú len minimálne účinky na výkonnosť našich svalov a srdcovo-cievneho systému. Zlepšujú len podmienky vo svale a pomáhajú prekonať mentálny blok. To sa dá dosiahnuť aj inými spôsobmi. Stres, strach, vzrušenie a podobné silné emócie ovplyvnia hladinu hormónov v tele a začnú podobné zmeny, ako po užití suplementov. Prestaneme vnímať signály nášho tela a posunieme výkon za hranice ideálneho fungovania organizmu.
Kofeín a taurín tlmia receptory bolesti, preto sa častým užívaním stimulantov zvyšuje riziko preťaženia organizmu. Určite sa vám už stalo, že po intenzívnom výkone prišla bolesť svalov alebo kĺbov. Nabudené telo, či už stimulantami alebo vlastnými mechanizmami, má schopnosť posunúť v kritickej situácii prah bolesti. Preto treba k stimulantom pristupovať s rozumom a počúvať signály svojho tela — netlmiť ich dlhodobo ďalšími šálkami kávy alebo plechovkami Redbullu.
Follow @MF_CzechSlovak