Pozor na ramenný kĺb!
Pravdepodobne už viete čo robiť, aby ste znížili riziko zranenia pri tréningu hrudníka. Samozrejmosťou je dôkladné rozcvičenie, pomalé zvyšovanie tréningových váh, rozsah pohybu nepreťažujúci zapojené svalovo-kĺbové štruktúry a prítomnosť spoľahlivého tréningového partnera.
Silový tréning však kladie na telo zvýšené nároky, takže po rokoch strávených v posilovni je ťažké vyhnúť sa drobným poraneniam. Tréning hrudníka síce môže viesť k poraneniu prsných svalov a priľahlých šliach a úponov, ale najčastejším zranením pri intenzívnom zaťažení tejto partie je poškodenie ramenného kĺbu.
Aj keď sa ramenný kĺb vyznačuje výnimočnou pohyblivosťou (ako jediný kĺb v ľudskom tele je schopný rotácie o 360º) je spomedzi všetkých kĺbových spojení najmenej stabilný. Preto majte na zreteli dva momenty: 1. Aby ste sa vyhli zraneniu, predchádzajte permanentnému preťažovaniu ramenného kĺbu pri tréningu hrudníka.
2. Ak sa k tréningu vraciate po zranení, postupne posilnite oblasť ramenného pletenca.
Ideálny je tréning s jednoručkami, pretože umožňuje používať rozsah pohybu, ktorý je prirodzený a nespôsobí vám bolesť. Začínajte s ľahkými váhami a hľadajte dráhu a rozsah pohybu, pri ktorých nebudete pociťovať bolesť.
Ak váš tréning obsahuje benčpres alebo šikmý tlak s veľkou činkou, vyskúšajte užší úchop, ktorý je šetrnejší k ramenným kĺbom.
V prípade, že sa vraciate do posilovne po zranení, alebo začínate pociťovať bolesť, trénujte ľahšie a opatrnejšie – dokonca ešte ľahšie ako si myslíte, že je potrebné. Doprajte si čas. Priskorý tvrdý tréning povedie k obnoveniu zranenia a predĺži dobu potrebnú na rehabilitáciu zraneného miesta. foto: CHRIS LUND