Arnold? Zasa?

1/2011) zakaždým v prvých vydaniach (január/leden) daného ročníka. Tieto „obálky“, štartujúce jednotlivé ročníky, totiž od začiatku venujeme zásadne Arnoldovi – už od roku 1991, keď sme v prvom ročníku vychádzali ešte pod titulom FIT-plus. Záber na aktuálnej titulke, ktorý nasnímal legendárny fotograf Art Zeller, patrí podľa mojej mienky medzi najvydarenejšie vôbec. Zachytáva „Švarcíka“ v objemovke, v období jeho kulturistického vzostupu, na jeseň roku 1973. V januári toho roku absolvoval operáciu ľavého kolena, ktoré si zranil na juhoafrickom turné a na konci roka potom vyhral štvrtý zo svojich siedmich titulov Mr. Olympia.

Zaujímavú debatu som mal na tohtoročnej Olympii v Las Vegas s jedným z amerických kolegov. Jeho meno je Shawn Perine, pôsobí ako redaktor nášho sesterského titulu FLEX, prispieva i do M&F USA, orientuje sa aj na históriu a patrí medzi prívržencov a znalcov zlatej éry kulturistiky. (Podobne ako v našej bratislavskej redakcii veterán Josef Švub, ale i podstatne mladší kolega, tridsiatnik Boris Bárdoš.)

Shawn Perine je o. i. autorom článku o Arnoldovej špeciálnej tréningovej kombinácii v našom čísle 1/2011. Zostavil ho z podkladov archívu Weider Health and Fitness, pričom mu opätovne prešli rukami stovky Arnoldových fotografií. A v súvislosti s tým vyslovil zaujímavé konštatovanie: „Zistil som, že čím dlhšie sa venujem histórii a súčasnosti súťažného bodybuildingu, o to vyzerá Arnold stále lepší a lepší.“ Dešifroval som to poľahky, pretože i sám mám podobné poznatky. Klasické hodnoty minulosti totiž naplno vyniknú až v pozadí časového oblúka, v konfrontácii so súčasnosťou.

Bohužiaľ, vývoj v profesionálnom bodybuildingu sa medzičasom ubral pomýleným smerom. Jeho výsledkom je súčasná degenerácia súťažného športu a sebadeštrukcia mnohých jeho aktérov. Ako dôsledok chorého rozhodovania dominuje bezhlavá honba za kvantami svalovej hmoty a extrémnou vyrysovanosťou; za absencie estetických kritérií a doslova za každú cenu, pokiaľ ide o náklady a zdravie. Samotný tréning už nie je dominantnou súčasťou prípravy, borci pripomínajú stroje na permanentný príjem potravy.

Vládu prevzala chémia. Akiste, je známe, že so steroidmi sa experimentovalo už desaťročia predtým. Dnes sa však „anabolické koktaily“ v už hororových dávkach pokladajú iba za akýsi základ, do módy sa dostali životunebezpečné manipulácie s rastovým hormónom, inzulínom a diuretikami, nejeden šampión má brucho ako tehotná žena. Bežnými sa stali „postranné injekcie“ do svalov, rôzne trápne syntholové avantúry…

I v dôsledku toho všetkého na dnešnej profesionálnej scéne už nenájdete mnoho takých osobností, ale ani celkovú atmosféru plnú nadšenia, kamarátstva a humoru, akú opisuje vo svojich nostalgických spomienkach v čísle 1/2011 práve Arnold Schwarzenegger.

To všetko úchytkom sumarizujem len ako kontrast a bez snahy nekriticky idealizovať celú dobú minulú a jej postavy.

A, samozrejme, bez úmyslu znechutiť vás, čo sa na takej či onakej úrovni venujete „železnej hre“. Práve naopak, chceme vás povzbudiť: cvičte a žite zdravo! Kondičných cyklistov tiež neodrádza od denného tréningu to, čo sa deje okolo profíkov na Tour de France.

V časopise MUSCLE&FITNESS už dve desaťročia prinášame množstvo príkladov reálnych výsledkov reálnych ľudí. A naďalej existuje aj inšpirácia šampiónmi, akurát ju už treba viac hľadať v minulosti bodybuildingu. Uvedomuje si to stále viac čitateľov, ktorí nás chvália za výlety M&F do histórie a nabádajú nás k ďalším takýmto článkom. Už ich pripravujeme!

podpis_copy.jpg