Alkohol a šport

l text: denník ŠPORT l foto: archív M&F

Rady, varovania, ale aj test, aby ste zistili, ako na tom ste s alkoholom.

MUDr. PAVEL MALOVIČ

AKO ZVLÁDATE ALKOHOL?

Týmto malým testom sa dá zodpovedať otázka, či ste jednotka alebo dokonca až „štvorka“ – čo do fázy závislosti od alkoholu, ktorá úzko súvisí so stavom zdravia vášho organizmu. Na jednotlivé položky testu odpovedzte buď áno (súhlasím) alebo nie (nesúhlasím).

1. Pijete alkohol častejšie ako predtým?

2. Pijete viac ako predtým?

3. Pijete tajne?

4. Myslíte často na alkoholické nápoje?

5. Máte vždy po ruke zásobu alkoholu?

6. Pijete dychtivo prvý pohárik na ex?

7. Mávate pocity viny v súvislosti s pitím?

8. Vadí vám zmienka o pití v súvislosti s vami?

9. Mávate po pití chvíľky, keď si nepamätáte, čo robíte?

10. Pijete nadmieru?

11. Objavujú sa u vás výkyvy nálady?

12. Opakovane a márne sa pokúšate piť s mierou?

13. Alkohol vás zaujíma viac a viac, a to nielen teoreticky?

14. Máte v súvislosti s pitím problémy v rodine?

15. Máte na pracovisku problémy s pitím alebo v jeho dôsledku?

16. Máte zdravotné problémy v súvislosti s pitím?

17. Máte sexuálne problémy?

18. Ste žiarlivý?

19. Vydržíte piť viac ako druhí?

20. Okolnosti vás donútili určitú dobu abstinovať pod tvrdým nátlakom?

21. Máte s pitím problémy, „kamkoľvek sa pozriete“?

22. Opijete sa aj z malého množstva alkoholu?

23. Stane sa, že absolvujete niekoľkodenný pijanský „ ťah“?

24. Musíte sa napiť alkoholu už ráno, aby ste sa lepšie cítili?

25. Pijete s ľuďmi, o ktorých si myslíte, že sú pod vašu sociálnu úroveň?

26. Máte niekedy pocit, že s alkoholom to nejde a bez neho tiež nie?

VYHODNOTENIE

– Každá odpoveď áno znamená existenciu niektorého typického znaku závislosti od alkoholu, ktorý nezastaviteľným spôsobom likviduje vašu mladosť.

– Položky 1 a 2 patria do prvej fázy „vztýčeného prstu“ alebo pohrozenia, 3 až 9 zodpovedajú druhej fáze, teda vážnemu varovaniu. Položky 10 až 20 zodpovedajú tretej, kritickej fáze so strácanou kontrolou v pití a 21 až 26 naznačujú konečné štádium závislosti s výrazným rizikom alkoholických psychóz, delirium tremens. Táto fáza býva konečná.

 

KDE JE TO ZAKÁZANÉ

Liečivé prípravky obsahujúce alkohol (ale aj samotný alkohol vo všetkých formách) sú zakázané pri súťažiach vo vybraných športoch (automobilový šport, karate, letecké športy a parašutizmus, lukostreľba, moderný päťboj pre disciplíny so streľbou, motocyklový šport, petanque a obdobné športy, vodný motorizmus). Detekcia sa vykonáva dychovou skúškou alebo rozborom krvi. Prahová hodnota pre porušenie dopingových pravidiel sa pre každú federáciu môže odlišovať. A čo napríklad futbal? V ňom alkohol exaktne zakázaný nie je, ale jeho zistenie je iste dostatočný dôvod, aby sa prípadom zaoberala disciplinárna komisia.

 

WHISKY S TIAMÍNOM?

Pikantériou z dejín výroby alkoholu je, že jeden z najslávnejších výrobcov tvrdých alkoholov v určitom období veľmi silno uvažoval o tom, či by sa do whisky nemal pridávať vitamín tiamín, lebo u pravidelných nadmerných konzumentov tohto nápoja by sa takto mohlo znížiť riziko predčasného úmrtia na cirhózu. Bohužiaľ, táto myšlienka sa neujala, a tak si musí každý pomôcť sám.

 

ŠMOLIK: 2,6 PROMILE

Sergej Šmolik, hlavný rozhodca zápasu bieloruskej futbalovej ligy medzi Vitebskom a novopolockým Naftanom, stál na trávniku na veľmi vratkých nohách. Ľudia na tribúnach nevedeli, či sa majú smiať alebo neboráka ľutovať. Celý druhý polčas sa Šmolik potácal prakticky len po stredovom kruhu. Pravdupovediac, ničím, až na oblečenie a píšťalku, nepripomínal rozhodcu. Skôr herca, ktorý v pantomimickom výstupe parodoval stratené dieťa v supermarkete. Chvíľami sa ohýbal ako osika vo víchre a bol priam zázrak, že nespadol na zem. Ešteže obidva góly, zápas sa skončil výsledkom 1:1, padli v prvom polčase. Triezvy nebol istotne ani počas neho, ale v prestávke si musel teda poriadne uhnúť. Vraj miešal vodku s džúsom, ale džúsu musela byť tak slza a vodky kýbeľ… Rozhodca Šmolik bol opitý, ako zákon káže. Aby sa po poslednom hvizde dostal z ihriska do šatne, musela mu pribehnúť pomoc. Spitý rozhodca s podlamujúcimi sa nohami ešte na rozlúčku stihol zamávať divákom. V šatni bľabotal, že ho sakramentsky bolí chrbtica, čo mohla byť tiež pravda, ale nie celá: v krvi mu namerali 2,6 promile alkoholu, pričom už 2,5 značí začiatok ťažkého alkoholového opilstva. Šmolik, pritom rozhodca s odznakom FIFA, to pohnojil: naparili mu dištanc ako športovcovi-hriešnikovi za druhý doping. Doživotne!

Šmolikovú anabázu z hracej plochy do šatní približuje tento videozáznam.

 

PRÍPAD HANZAL

Alkoholom potúžený športovec nepatrí na ihrisko a už vôbec nie za volant auta. Hokejista Marcel Hanzal to nerešpektoval a v lete 2006 pod vplyvom alkoholu spôsobil neďaleko obce Krasňany pri Žiline autonehodu, pri ktorej prišiel o život jeho vtedajší zvolenský spoluhráč Štefan Blaho. Hanzalovi nepomohlo, keď pred súdom tvrdil, že na jazdu ho prehovorili spoluhráči, medzi nimi aj Blaho, a že on pôvodne šoférovať nechcel, lebo krátko predtým popíjal. To je pravda, že pil, v dychu mu namerali 1,5 promile alkoholu. Tridsaťtriročného Hanzala odsúdili na štyri roky väzenia.