Steve Michalik a príbeh, ktorý musíte poznať: V kulturistike sa bez ručnej brzdy nezaobídete…

Šialený príbeh, ktorý napíše len sám život. Tak by sa dalo hovoriť o tom, čo prežil Steve Michalik. O tomto kulturistovi sa hovorí v súvislosti s nebezpečenstvami, ktoré dokáže svet kulturistiky priniesť v prípade, ak nemáte ručnú brzdu. Jeho základným mottom totiž bolo „zvíťaziť za každú cenu“.

Jeho tréningový program zahŕňal podľa BarBend až 70 sérii na jednu časť tela, pričom jeho kolegovia pracovali s 10-15-imi sériami. Ak jeho tréningový partner užil dve tabletky, on musel užiť štyri až šesť.

Michalikov príbeh je z pohľadu histórie a jeho významu potenciálnym varovaním pre ostatných športovcov a ďalšie generácie. Praktiky, ktoré v tréningu i mimo neho používal ho totiž dohnali až na samotné dno a to nielen fyzické, ale i psychické.

KTO BOL STEVE MICHALIK?

Narodil sa v Brooklyne v roku 1949 a podľa vlastných slov mal za sebou problematické detstvo. Steve vyrastal pod tvrdou rukou otca, ktorý ho pravidelne bil, jeho brat sa mu rovnako pravidelne vyhrážal tým, že skončí v detskom domove.

Už v rannom detstve sa Michalik zaujímal o fyziológiu a biochémiu. V roku 1965 narukoval do vojny vo Vietname, kde slúžil niekoľko mesiacov. Podľa niektorých informácii sa údajne stretol v Guame s taoistickými mníchmi, ktorí mu pomohli formovať myseľ.

Počas pôsobenia v armáde si zaumienil, že sa stane Mr. America. Práve k tejto súťaži Steve prechovával najväčšie sympatie, aj keď už fungoval Mr. Olympia (od roku 1965). Bol odhodlaný získať rovnakú slávu ako jeho detskí hrdinovia aj keby ho to málo stáť život.

Osud to chcel inak

V roku 1972 sa mu jeho veľký sen napokon splnil keď bol vyhláseným majstrom Ameriky. Vtedy bola táto súťaž dôležitá aj z pohľadu politiky, veľmi záležalo aj na tom, ako sa súťažiaci prezentuje na verejnosti.

V roku 1973 dostal od rodinného lekára vzorku Dianabolu a Durabolinu. Neskôr sa zoznámil s bodybuilderom z Francúzska, ktorý ho poučil o steroidoch a ich účinkoch, ktoré sa rozhodol vyskúšať na vlastnej koži.

V roku 1975 vyhral Mr. Universe a chystal sa na Mr. Olympia. Osud to však chcel inak a krátko po súťaži mal ťažkú autonehodu, ktorá ho na niekoľko rokov pripútala na invalidný vozík.

Prezývka „Phantom“ bola na svete

Vďaka neochvejnej vôli a chuti súťažiť sa v roku 1980 vrátil ku kulturistike. Ako sa mu to podarilo? Podľa BarBend to bolo o odhodlaní, drogách a tolerancii bolesti. Sám Schwarzenegger hovoril o Michalikovi ako o „Phantom Bodybuilder-ovi“.

Súťažil aj neskôr a hoci žiadnu ďalšiu súťaž nevyhral, už len fakt, že sa dostal na pódium s najlepšími bol obdivuhodný. Jeho postava bola totiž poznačená spomínanou autonehodou, no aj napriek tomu vyzeral neuveriteľne dobre.

Michalikovo telo ale v skutočnosti na tom tak dobre nebolo. Spisovateľ a producent Paul Solotaroff neskôr o Michalikovi napísal slová, ktoré mali demonštrovať krutú pravdu. „Do roku 1983 krvácal z ďasien, obličiek či prínosových dutín. Mal prenikavé bolesti hlavy. Svaly mu dokonca zmäkli, bez ohľadu na to, čo do nich dal už neboli také ako predtým. Jeho posledné dva roky na turné boli pre neho nočnou morou,“ konštatoval Solotaroff.

Nakoniec si tento kontroverzný kulturista odvykol od svojej chemickej závislosti na steroidoch a zakázaných látok. Venoval sa písaním článkov, prevádzkoval telocvičnu a venoval sa cvikom, ktoré pomáhali ľuďom, aby boli zdravší. Steve Michalik napokon tento svet opustil v roku 2012 vo veku 63 rokov.

 

 

fit plus, sk, cz, trening, stroje, fitness, zariadenie, veža, posilnovacia