MINÚTOVÝ TIP: Tréning brucha: áno či nie? (VIDEO)
Vraví sa, že vyrysované brušné svaly sú viac-menej záležitosťou stravovania, nie tréningu. Má vôbec teda zmysel precvičovať brucho?
Viditeľnosť brušných svalov – o čo väčšine cvičencov ide v prvom rade – závisí od množstva telesného tuku, ktorý sa dá najúčinnejšie spáliť aeróbnym tréningom alebo úpravou stravy. Organizmus sa dostane do energetického deficitu a začne páliť tuk. No brušné svaly musia mať aj určitý objem a tvar, aby si ich človek všimol, preto ich tréning určite má zmysel.
Čím sú brušné svaly vypracovanejšie, tým skôr prerazia spod vrstvy tuku, mieni James. Zdôrazňuje pritom, že brušné svaly – spoločne so spodnou oblasťou chrbta – predstavujú kľúčovú oblasť, ktorá poskytuje oporu pri všetkých pohyboch. Pre silových športovcov má silný stred tela zásadný význam i pri rozvoji iných svalových partií. Typickým príkladom sú cviky ako drepy, priťahovanie v predklone či mŕtve ťahy, pri ktorých dochádza k výraznej aktivácii svalov stredu tela, vrátane brucha a stabilizátorov chrbtice.
Čo sa týka samotných brušných svalov, na budovanie hmoty a sily sú podľa Jamesa najlepšie náročnejšie cviky, ako napríklad prednožovanie vo vise na hrazde, vytáčanie trupu vo vise, skracovačky s hornou kladkou a skracovačky na rímskej lavici. Z jednotlivých cvikov odporúča po 4–5 sérií a 12 až 15 opakovaní.