Tréning brucha Chrisa Cormiera

|text: GEORGE DE PIRRO, ERIK RÉDLI

Chris Cormier 19. augusta oslávi 50 rokov. Venovali sme mu priestor aj v Kronike M&F. Počas kariéry štartoval na 70-tich profesionálnych súťažiach a na polovici z nich skončil do tretieho miesta. V tréningu brušných svalov existuje viacero prístupov a metód: každý deň vs. ako každú inú partiu, ťažké váhy vs. vysoké počty opakovaní, základné cviky vs. izolované… Chris Cormier trénoval brucho týmto spôsobom.

Chris Cormier

FILOZOFIA:

Pre kulturistov aj nežných cvičencov je brucho tá časť tela, ktorá najviac napovie o vašej forme.

FREKVENCIA TRÉNINGU

Každý druhý deň, po celý rok. „Moje brušné svaly vyzerali najlepšie, keď som sa držal tejto frekvencie,“ hovorí Chris. „Ak chcete vidieť zmeny, musíte na tom pracovať dlhodobo a pravidelne. Zaradenie brušných svalov do tréningu tesne pred súťažou nevyrieši nič.“

REGENERÁCIA

Pomerne rýchla. „Je to svalová partia, ktorú používate denno-denne.“ Brušné svaly pomáhajú predklonu trupu, jeho rotácii a pri fixovanej hornej časti tela dvíhajú nohy. To sa využíva pri prednožovaní na hrazde, ktoré do tréningu zaraďoval aj Chris. Tieto pohyby sú súčasťou mnohých špeciálnych pohybov v športe a bežnom živote. Okrem toho, brušné svaly spevňujú trup a chránia vnútorné orgány.

KEDY

Na konci tréningu, pred kardiom. Chris kombinoval brucho s menšími svalovými partiami. Precvičoval ho večer.

13flex cormier squat 970

Chrisov tréningový split

DEŇRÁNOVEČER1.kvadricepsyhamstringy2.hrudníklýtka a brucho3.chrbátslabšie partie4.pleciaramená, lýtka a brucho5.                                         voľno

AKO DLHO

20 až 30 minút.

CHRIS O TRÉNINGU BRUCHA

CVIKSÉRIEOPAKOVANIASkracovačky na stroji 4-5 15-25Šikmé skrac. na stroji 4  15-25Dvíhanie nôh vo vise 4-5  15-25

Okrem týchto cvikov, Chris ešte odporúča skracovačky s hornou kladkou.

TIPY:

  • Nezanedbávajte šikmé brušné svaly. Nájdite si spôsob, ako ich zvýrazniť bez toho, aby príliš nabrali objem a rozšírili pás. On využívaj šikmé skracovačky a vyšší počet opakovaní.
  • Kulturistika je o rovnováhe – brušné svaly by nemali mať prednosť pred ostatnými partiami. Základ tvoria viackĺbové cviky s činkami na veľké partie a na brucho sa zameriam až potom.
  • Horná časť mojich brušných svalov reaguje na tréning lepšie, ako spodná. Často sa na nej drží tuk, preto jej treba venovať väčšiu pozornosť. Samozrejme, na dosiahnutie vyrysovaných „brušákov“ je dôležitá aj strava, výber správnych cvikov v tréningu a kardio.